Patlıcan salatası özellikle yaz sofralarının aranan lezzetlerinden. Ege yöresinde “gömme” olarak da adlandırılan patlıcan salatası, Akdeniz-Ege mutfağının zeytinyağlı tatlarına tipik bir örnek. Tarifi ise şöyle:

Malzemeler

Yapılışı
Siyah, yumuşak gömmelik patlıcanlar (Normal patlıcana göre daha yuvarlak ve toplu olur), sert, harlı ateşe konur. Bir tarafı piştikten sonra diğer tarafı çevrilir. Böylece pişen patlıcanların kabuğu alınır. Limonlu soğuk suya atılır. Patlıcanlar tamamlandıktan sonra tahta üzerine çıkarılır. Bıçakla aralarından çekirdekleri alınır. Suyunu iyice sıkıp bıçakla kıyılır. Bir kap içine limon suyu, üç kaşık zeytinyağı ile kıyılmış patlıcanlar kabuğu, suyu, çekirdeği çıkmış, kesilmiş domates, maydanoz, tuz katarak karıştırılıp hazırlanır. Bu karışım derin bir salata kabına konur, isteğe göre küçük yayvan salata tabaklarıyla servis edilir. Arzu edilirse zeytinyağı miktarı arttırılabilir.

Leave a Reply

  1. Anjel Galata

    […] bulabileceğiniz peynir ve etlerden bazıları. Türk mutfağından zeytinyağlılar (Özellikle patlıcan salatası), etli nohut, karnıyarık, pilav gibi günlük ev yemeklerinin yanı sıra poşe levrek veya […]