Neredeyse her yerde rastladığımız bir meze yoğurtlu semizotu. Yoğurdunu az koyunca salata niyetine, süzme yoğurt koyunca meze niyetine gidebiliyor. Ben ise ikisi arası, semizotu diri diri taze, yoğurdu ne az, ne çok, kıvamlı ama süzme olmayanı tercih ediyorum. Malum şimdiki yoğurtlar eskisi gibi ekşi değil, bu tarifteki sirke lezzeti keskinleştirmeye yarıyor. Biraz ceviz ve çöreotu ise lezzeti sıradan olmaktan çıkarıyor.

  • 1 ufak demet semizotu
  • 1 ufak kutu (yaklaşık 250 gr) yoğurt
  • 1 avuç ceviz
  • 1 çorba kaşığı çöreotu
  • 1 diş sarımsak, 1 çorba kaşığı sirke, 1 tatlı kaşığı tuz

Semizotunu yıkayın ve yaprak yaprak koparın. Sarımsağı tuz ile dövün, sirkeyle ezin ve yoğurda ekleyin, pürtüksüz olana kadar karıştırın. Semizotu yaprakları, kabaca kırılmış ceviz ve çöreotunu yoğurtla karıştırın. Bir tutam çöreotuyla süsleyerek servis yapın.

Aylin Öney Tan

(Editör Notu: Sayın Aylin Öney Tan‘a Cumhuriyet Dergi‘de yayınlanan tariflerini Gurmerehberi.com ile paylaştığı için teşekkür ederiz.)

Leave a Reply

  1. Yaz günlerinde serinleten Anadolu lezzetleri

    […] Ege usulü semizotu salatası Yoğurtlusu da pek çok yerde yapılan semizotu salatasının Ege usulü biraz daha farklı. Yapılışı şöyle: Semizotlarını parçalayın, küçük doğranmış soğan ve domates ekleyin. Limon, tuz ve zeytinyağının ardından kırık ceviz ilave edin. […]