Ankara’nın Beypazarı ilçesinin yöresel tadı “Beypazarı kurusu” son yıllarda ülkemizde daha çok tanınır oldu. Özel tadı ile keyifle yenilen kıtır bir lezzete sahiptir. Beypazarı kurusu bir bakıma yöresel bir galeta türüdür. Yapımı özel fırınlama yöntemiyle yapılır ve çeşidine göre tereyağı, margarin, süt, un, tuz, maya ve tarçın karışımından oluşmaktadır.

Beypazarı kurusu diğer unlu mamüllere gore daha uzun dayanım süresine sahiptir. Uygun ortamda saklanılması dahilinde 6 ay boyunca korunabilir.

Diğer yandan bileşiminde süt ve tereyağıı sayesinde besin değerinin çok yüksek oluşu da Beypazarı kurusu emsali olan diğer unlu mamüllerden belirli bir biçimde ayrılmaktadır.

Beypazarı Kurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Paketlerin ağızları kapalı olarak oda sıcaklığında, nemsiz ve güneş ışığından uzak ortamda saklanması gerekir.

Beypazarı kurusu üretimi esnasında 2 defa fırınlanır. Birinci fırınlama işleminden sonraki Beypazarı kurusuna “Yaş Kuru” denir ve bir gün içerisinde tüketilmesi gerekir. İkinci fırınlama işlemi yapılan kuruların ise uygun koşullarda saklanılması durumunda dayanma ömrü 6 aydır.

Tereyağlı, zeytinyağlı ve margarinli olmak üzere 3 grupta üretimi yapılmaktadır. Taş fırında, meşe odunu ile fırınlanır. Çay, süt vb. içeceklerle tüketilmesi tavsiye edilir.

Evde yapabileceğiniz bir Beypazarı kurusu tarifi
Malzemeler:
(Yaklaşık 30-40 beypazarı kurusu için)

  • 4 bardak beyaz un
  • 2 tatlı kaşığı instant kuru maya
  • 1 silme tatlı kaşığı tuz
  • 2 tatlı kaşığı şeker
  • Yarım paket (125 gram) tereyağı
  • 1 bardak süt
  • 1 tatlı kaşığı tarçın

Yapılışı:
1. Eğer elle yapıyorsanız unu, tuzu, şekeri, tarçını ve kuru mayayı geniş bir kapta karıştırın. Oda sıcaklığındaki sütü ve tereyağını karışıma ilave edip hamurunuzu 10 dakika yoğurun. Hamurunuz yumuşak, fakat ele yapışmayan ve şekil vermesi kolay bir yapıda olacaktır.

2. Eğer mikser ile yapıyorsanız, mikserinize hamur yoğurma aparatını taktıktan sonra unu, tuzu, şekeri, tarçını ve kuru mayayı mikser kabına alın. Oda sıcaklığındaki sütü ve tereyağını ilave ederek hamurunuzu 3-4 dakika yoğurun. Hamurunuz yumuşak, fakat ele yapışmayan ve şekil vermesi kolay bir yapıda olacaktır.

3. Hamurunuzu bir beze haline getirip ağzı kapalı bir kaba alıp hacmi iki katına çıkana kadar veya 1½- 2 saat mayalanması için bekletin.

4. Hamuru 3 eşit parçaya ayırın. Her bir parçayı mutfak tezgahı üzerinde iki elinizle yuvarlayarak 2 cm genişliğinda ince rulo haline getirin. Ruloları (un kurabiyesi yapar gibi) 1-1½ cm genişliğinde verev olarak kesin ve yağlanmış fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin.

5. Evin ılık bir yerinde 15 dakika mayalanmaya bırakın.

6. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında 30 dakika, ya da üstü kızarana kadar pişirin. Fırından çıkarıp 20 dakika ılımaya bırakın.

7. 125 derece fırına alıp 2 saata kadar gevremeleri için bırakın. Fırın soğuyuncaya kadar gevrekleri içeride tutun. Bir gece fırında bırakılırsa daha da iyi kururlar.

Kaynak: www.beypazarindan.com
http://40firinekmek.com

Leave a Reply