Pastaneler
Posted in

Pelit Pastanesi

Posted in

Pelit Pastanesi’ni kurmadan önce 19 yıl boyunca bir pastanede çalışan Kazım Ayan, 1957 yılında üç çalışma arkadaşı Manol Usta, Hari ve Hristo ile beraber Tepebaşı’nda Pelit Pastaneleri’nin temelini attı. Kalitesi ve lezzetiyle rakiplerinden farklılaşan Pelit, kısa sürede sanatçıların, siyasilerin, yabancı ve Levantenlerin müdavimi olduğu bir pastane-kafe haline geldi.

Müşteri kalitesinin hızla büyümesi sonucu 1967 yılında Osmanbey Rumeli Caddesi’ndeki şubesi hizmete girdi. 1980 yılında diğer ortakların şirketten ayrılmasına takiben, Ayan ailesi büyüme kararı aldı. Organik büyüme vizyonu çerçevesinde şube ağını genişletti. Sırasıyla Caddebostan (1980), Levent (1985), Yeşilyurt (1987), Bebek (1990), Fabrika Satış (1994), Esentepe (1997), Carrefour Erenköy (2001), Altunizade (2001), Florya (2002) ve Çiftehavuzlar (2005) şubelerini hizmete sundu.

Pelit, satış ağını geliştirmeyi sürdürürken üretim tesislerini büyüterek kapasitesini artırmaya devam etti. Şişli imalat tesislerinde gerçekleştirilen pastacılık üretimi, 1994 yılında çikolata tesisinin de kurulmasıyla Esenyurt’ta inşa edilen modern tesislere taşındı.

One Reply to “Pelit Pastanesi”

  1. Birol Yeşilçam

    Selam ben hadımköy mercedes benz Türk otobüs üretim fabrkasından emekliyim şimdi Memleketim İzmire yerleştim İstanbulun bende üç şeyin hatırası iz bıraktı Lüferi istavriti ve pelit pastaları size bir sorum olacak izmirden pasta siparişi alıyormusunuz alıyorsanız adrese nasıl ulaştırıyorsunuz
    not pasta imalat tesislerinizi 2009 yışında gezmiştim yanıtınızı bekliyorum

Comments are closed.

SHOPPING BAG 0