Trüf mantarı benzersiz aroması ve tadıyla öne çıkıyor. Kilosu 1000 Avro’dan alıcı buluyor. Dünyanın seçkin restorantarının mutfaklarında mönünün en pahalı yiyecekleri “trüf”le servis ediliyor.

Havyardan sonra dünyanın en pahalı yiyeceği. Türkiye’de de yetişiyor… Ama yerel isimlerle anılıyor. Köy yemeklerinin vazgeçilmezlerinden olan trüf mantarı ülkemizde ekonomik değerini şimdilik bulabilmiş değil!

1934’ten beri soframızda
3 Ekim 1934’te İsveç Prensi Gustave Adolphe, Türkiye’ye ziyarete gelir. Mustafa Kemal Atatürk, Çankaya Köşkü’nde Prens onuruna bir akşam yemeği düzenler. Her zamanki gibi mönüyü Atatürk bizzat kendisi belirler. Çok özel mönüde, giriş yemeği Cailles a la Royale. Kraliyet sofralarının başlangıç tabağı; bıldırcın budu, kaz ciğeri ve ‘truffle’ mantarı da yer alır. Yani Atatürk’ün 71 yıl önce misafirlerini ağırlarken, özenle kendi hazırladığı menüde, trüf mantarı var.

Truf Mantarli RisottoAbramoviç 28 bin Paund’a trüf satın aldı
İngiliz Chelsea futbol kulübünün Rus patronu Roman Abramoviç, bir müzayede 28 bin Pound’a beyüz trüf satın aldı. Rus işadamı her öğününde de yüksek meblalarda ücretler ödemesi gözlerden kaçmazken, yemeklerinin pahalı olmasının sebebi ‘trüf’lü yiyecekleri çok tükettiği olduğu ortaya çıktı.

Vaart’ın idman kahvaltısı
Hamburg’un yıldız futbolcusu ve Hollanda Milli Takımın vazgeçilmez değeri Van Der Vaart, evinden idmana gitmeden önce ilk besin olarak kahvaltısında ‘trüf’ mantarlı yiyecekleri tercih ediyor.

Hong Kong’dan 95 bin Euro
Independant Gazetesi’nin haberine göre, Christies Müzayede Evi’nde düzenlenen açık artırmada İtalya’nın Piemonte bölgesinde yetişen 1,2 kg’lik nadir trüf mantarı, kimliği açıklanmayan bir Hong Konglu alıcı tarafından 95 bin Euro’ya satın alındı.

Dünyanın en iyileri mönülerinde trüf mantarını tercih ediyor
Restaurant Dergisi, dünyanın en iyi 50 restoranını açıkladı, Noma 3. kez 1. oldu. Noma, yemeklerinde genelde ‘trüf’ mantarını tercih ediyor.

Bahadır Çetinkaya

Kaynak: Sabah Gazetesi

Leave a Reply

  1. Bahadır Çetinkaya

    Kaynak olarak Sabah Gazetesi belirtmişsiniz fakat haber benim özel araştırma haberimdir. Lütfen ismime de yer veriniz. İyi çalışmalar. Bahadır Çetinkaya