Yörenin kendine has yemekleri mevcuttur. Arnavutların Arnavut böreği, Tatarların şıl böreği, göbete ve mantısı, Muhacırların katlama, sarı burma ve su böreği, Boşnakların Boşnak tatlısı, yerli Türklerin gözleme ve höşmelisi, tavuklu keşkeği, Gürcülerin lepsi, Çerkez ve Abazaların mamursa, Çerkez tavuğu ve halujları meşhurdur.

Mısır: Mısırı haşlayarak, közde pişirerek yiyorlar. Mısır unundan muhteşem lezzetli cadi adını verdikleri mısır ekmeğini hazırlıyorlar.(Aşağıda tarifini de veriyoruz.) Balığı mısır ununa bulayıp, kızartıyorlar. Düzce’deki en meşhur köfteci, tarifi verirken mısır unu koyduğunu anlattı.

Fındık: Taze ve tuzlanmış çerezlik fındık, fındık ezmesi ve fındık yağı marketlerde en çok karşımıza çıkan çeşitler.

Peki tuzlu fındık nasıl hazırlanıyor? Taze fındığı önce çatlatıp, ardından kavurup tuzluyorlar. Tüm bu işlemlerden sonra da havası alınarak ambalajlanıyor.

Fındık yağını ise ağırlıklı kızartmalarda kullanıyorlar. Hem sağlıklı hem de lezzetli bir yağ. Fındığı öğütüp, un haline getirdiklerini ve krep hazırlarken bu fındık ununu da kullandıklarını öğreniyoruz Dokuz Değirmenköyü’ndeki tesisin işletmecisinden.

Düzce’nin hem merkezinde hem de ilçelerinde sayısız ekmek fırını var. Odun ateşinde, ocakta pişirilen ekmeklerin tadına doyum olmuyor. Hele bir de köyde pişen ekmeklerden tadabilirseniz…

Her etnik grup kendi mutfağını korumuş ve geliştirmiş. Düzce’de bugün çok zengin yemek mozaiğinden bahsedilebilir. Hızla ilk akla gelenler Arnavutların Arnavut böreği, Tatarların şıl böreği, göbete ve mantısı, Muhacirların katlama, sarı burma ve su böreği, Boşnakların Boşnak tatlısı, yerli Türklerin gözleme ve höşmelimi, tavuklu keşkeği, Gürcülerin lepsi, Çerkez ve Abazaların mamursa, Çerkez tavuğu ve halujları son derece ve meşhur. Bir de Düzce Köftesi var ki, tüm Düzceliler sahip çıkıyor.

Leave a Reply

  1. şef sinan usta

    MRH BN ŞEF SİNAN USTA DÜZCELİ BİRİ OLARAK DUNYA MUTFAĞI BILEN MUTFAK ŞEFİYİM İTALYAN TURK MUTFAĞI AĞIRLIKLI OLARAK EN COK BEYENILEN BİR TATLI TARİFİ YAZCAĞIM BUTUN MÜŞTERILERİM BAYILIYOR BU TATLIYA FRANSIZ SÜFLE TARZI SICAK CİKOLATALI SUFLE,100GR KUVVERTUR CİKOLATA,100GR TEREYAĞI,100 GR TOZ SEKER,50GR PUDRA SEKERİ, 100GR UN ,50GR KAKAO,5GR VANİLYA ,100GR TAMYAĞLI SÜT,10 TANE YUMURTA BEYAZI,2GR KABARTMA TOZU ,1 GR TUZ, YAPILISI,TEREYAĞI CİKOLATA YI BUHARDA ERITELECEK KISIK ATEŞTE KAVRULARAK UN SEKER PUDRA KAKAO VANILYA TOZ SEKER KAVRULARAK SÜT İLAVE EDILECEK OCAKTAN ALINIP SOĞUTULACAK YUMURTA BEYAZI KABARTMA TOZU TUZ İLE KAR BEYAZI HALİNE GELINCEYE KADAR CIRPILACAK SOĞUYAN CIKOLATA YA YAVAŞ YAVAŞ YEDIREREK KONACAK KUCUK TOPRAK GUVECLERE İÇİNİ YAĞLAYIP SEKERLEYİP SUFLEMIZI DOLDURUN FAZLA DOLDURMAYIN TASAR 180 DERECEDE 10 DAKIKA 15 DAKIKA ARASINDA PİŞİRİN DONDURMA VE KREMA İLE SERVİS YAPIN AFİYET OLSUN