Bir önceki yazımızda pişirme püf noktaları konusunda 6 adet önemli noktayı anlatmıştık. Bu yazımızda ise yeni püf noktalarını paylaşmak istiyoruz.

Kremayı sürmeden önce kekin soğumasını bekleyin

pişen kek nasıl soğutulur

Böylece kremanın eriyip kekten akmasını engellemiş olursunuz. Aynı zamanda kestiğinizde hamur olmadan daha yumuşak bir yapıya sahip olur.

Unu ve diğer toz ürünleri mutlaka eleyin

un elemek

Daha kabarık pastalar, kekler yapmak istiyorsanız pudra şekeri dahil olmak üzere tüm ince toz ürünlerini eleyin.

Hazırladığınız karışımı çok fazla karıştırmayın

hamur karıştırmak

Genellikle ilk malzemeleri karıştırırken iyi seviyede karıştırmak gerekirken tüm malzemelerden sonra hafifçe katlama hareketi ile karıştırmak daha iyi kabarmasını sağlayacaktır.

Keki kaba döktükten sonra tutup yere bırakın

hamur kabarcığı

Kabı iki tarafından tutup mutfak tezgahına bir iki kez bırakın. Bıraktığınız yükseklik çok olmasın ki bir kazaya neden olmasın. Yavaş yavaş hamur kabarcıklarının yukarı çıktığını göreceksiniz. Böylece kekte büyük yarıklar olmasını engellemiş olacaksınız.

Kekin pişip pişmediğini kürdanla kontrol edin

kürdanla kontrol

Pişmeye yakın kekin ortasından kürdan sokun ancak bunu bir kez ya da maksimum 2 kez gerçekleştirin. Eğer kürdanda hamur karışımı kalıyorsa pişmemiş demektir. Eğer tertemiz çıkarsa da pişmiş demektir. Neden iki kez yapıyorsunuz maksimum? Çünkü kek kabarırken delmek daha iyi kabarmasını engelleyecektir.

Tarifteki tüm malzemeler oda sıcaklığında olsun

malzemeleri hazırlayın

Tarifte aksi belirtilmediği sürece tüm malzemeleri oda sıcaklığına getirip kullanın. Bu sayede uyumsuzlukları ortadan kaldırmış olur, tarifin hatalı olması ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.