Gaziantep, kebap ve baklavada üstünlüğüyle tartışılmaz bir yere sahip. Bu lezzetler sadece yurda değil, dünyaya da yayılmış durumda. Son yıllarda artan ihracat rakamları da bunun en net göstergesi. Fakat bu kadar meşhur olan kebap ve baklavanın gölgesinde kalan, Gaziantep mutfağının bir diğer önemli ayağı tencere yemekleri ihmal edilmeye başlanmış durumda.

Kebap ve Baklavadan Öte Lezzetler:

Gaziantep mutfağı sadece kebaptan ve baklavadan ibaret değil. Et ve sebzelerin ustaca kullanıldığı, lezzet dolu tencere yemekleri de bu mutfağın önemli bir parçasını oluşturuyor. Antepliler bu yemekleri evlerinde sıklıkla yapıyor ve tadına varıyorlar. Fakat ticarileşen kebap ve baklava sektörünün yanında tencere yemekleri geri planda kalıyor. Şehirde tencere ve sulu yemek yiyecek doğru dürüst lokanta sayısı oldukça az. Bulunan lokantalarda da çeşit kısıtlı. Bir zamanlar oldukça meşhur olan yuvarlama çorbası gibi lezzetler artık lokantalarda yer almıyor.

Antep’in Unutulmaya Yüz Tutmuş Lezzetleri:

Antep mutfağının en lezzetli tencere yemeklerinden biri olan doğrama, son yıllarda büyük şehirlerde popüler hale gelmeye başladı. Fakat Antep’te bile bu lezzeti tadabilecek lokanta bulmak oldukça zor. Doğramanın üç çeşidi var: patlıcan doğrama, patates doğrama ve kabak doğrama. Kuşbaşı doğranan patlıcanın yanına orta yağlı kuşbaşı et ve bolca baharat eklenerek yapılan doğrama, Antep mutfağının en doyurucu ve lezzetli yemeklerinden biri.

Kelebek lokantasında personel yemeği olarak sunulan doğrama, tadan herkesi büyülüyor. Fakat bu kadar lezzetli bir yemeğin neden müşterilere sunulmadığı sorusuna “satmaz” cevabı veriliyor. Maliyetinin yüksek olması da bir diğer etken olarak gösteriliyor.

Gaziantep Mutfağında Yenilik İhtiyacı:

Gaziantep lokantaları kebap ve baklava ikilisinin arasına sıkışıp kalmamalı. Bu iki lezzette olduğu gibi tencere yemeklerinde de aynı beceriyi gösterdiklerinde yeni bir sıçrama yapabilirler.

Gaziantep’te Lezzet Durakları:

  • İmam Çağdaş: Hem kebabı hem baklavayı en iyi yapan işletmelerden biri.
  • Halil Usta: Küşneme kebabı ve salatasıyla meşhur.
  • Ayıntap Kebap: Halil Usta’nın kardeşi Mehmet Usta tarafından işletiliyor.
  • Zeki İnal: Şöbiyetleri ve bülbül yuvası ile öne çıkan bir işletme.
  • Ayıntab Baklava: Küçük taneleri bol fıstık ezmesi ile kaplanan baklavası ile meşhur.

Gaziantep mutfağı, kebap ve baklavanın ötesinde keşfedilmeyi bekleyen birçok lezzete ev sahipliği yapıyor. Tencere yemekleri de bu lezzetlerin en önemlilerinden biri. Bu lezzetleri korumak ve yaşatmak için Gaziantep’teki işletmelerin ve gastronomi severlerin birlikte hareket etmesi gerekiyor