Akdeniz’in lezzeti ile ünlü balığıdır Lagos. Buğulamasından tavasına kadar geniş yemek seçeneği olan, balık sofralarının en ünlü balıklarından. Lahos-Lahoz veya Grida balığı olarak da adlandırılmaktadır. Avcı bir balık türü olan Lagos, kum ve kaya lagosu gibi çeşitleri vardır. Akdeniz`e özgü bir balık olmakla birlikte Ege Denizi`nin Akdeniz`e yakın kısımlarında da görülebilir .

Lagos balığı (Epinephelus aeneus), Serranidae (Hani balıkları) familyasına ait, Atlas Okyanusunun doğusunda, Akdeniz’de ve Ege denizinde bulunan bir balık türü. En büyükleri 120 cm uzunluğa ve 25 kilo ağırlığa ulaşabilir. Fazla derinlere gitmeden 20-200 m. derinlikteki kayalık, taşlık veya çakıllı alanlarda yaşar. Oldukça yırtıcı, etçil bir balıktır. İrili ufaklı her türlü kabuklu, omurgasız ve küçük balıklarla beslenir. Mayıs-Haziran arasında üreme yapar. Akdeniz’in eti en lezzetli ve şöhretli balıklarındandır. Ancak ekonomik değeri bölgeseldir. Orfoz balığı Lahoz balığının yakın bir akrabasıdır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığının Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen tebliği gereğince zıpkınla avcılığı yasaktır.

Leave a Reply

 1. Çırağan Bosphorus Grill

  […] İtalyan makarnaları, döner, tam kuzu çevirmeden Süt Danası Antrikota, körpe kalamardan lagos balığına çeşit çeşit ızgaralar; tadına doyum olmaz tatlı köşesi ile Boğaz’ın tadını […]

 2. zıpkıncı

  bu baliklarin enlezzetlisi suudi arabistanda bulunuyor gercekten cok lezzetli

 3. Fugen Atasoy

  Altınoluk’tayız balıkçımız tavsiye etti de yedik. Çok lezzetli eti yumuşak bir balık. Izgarası çok güzel. Bence şiş de güzel olur. Bulursanız kaçırmayın. Bugün 2 adedine 20 TL verdim.

  1. ramazan eskin

   antalya finike de kilosu 70 tl orda çok ucuzmuş..

 4. mehmet

  en büyüğü 120cm uzunluğundan 25 kilo dur diyor. Saros körfezinde 170 cm 65.5 kg ağırlığında logos balığı tutuldu. Yanlış bilgilendirme yapmayalım.