FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

Mekanlardan
Posted in

Bence Kazandibi Yemediniz

kazandibi sarıyer
Posted in

Kireçburnu’nundaki enfes böreklerden sonra aracımıza atlayıp biraz daha kuzeye, Karadeniz sahillerine doğru gitmeye karar verdik. Börekler o kadar hafifti ki sanki hiçbir şey yememiş, midemiz bomboş gibi bir hissiyat içerisindeydik. Tek sıkıntımız vardı o da tatlı krizini tetikleyen kandaki glikoz miktarındaki düşüş! Hazır Karadeniz sahillerine giderken yılların eskitemediği Sarıyer Muhallebicisi’ne gidip kan şekerimizi dengeleyelim dedik. Bu kararı aldıktan sonra bir süre hiç konuşmadık. İkimizin aklında da aynı karmaşa vardı… Acaba ne yiyecektik? Kazandibi, tavuk göğsü ve su muhallebisi arasında kararsız kalmıştık.Yemeyi düşündüğümüz üç tatlı vardı ama biz iki kişiydik.

Arabamızı park ettikten sonra hızlı adımlarla mekana doğru ilerlemeye başladık. Mekana girer girmez sağınızda sizi meşhur sütlü tatlılar karşılıyor. Öyle bir düzende sıraya girmişler ki sanki sabah içtimasına çıkan er kıvamındalar. Hepsi pırıl pırıl, kendinden emin ve çok lezzetli gözüküyor. İçerisi sade ama modern bir şekilde dekore edilmiş. Her yer tertemiz. Siyah masalara bej renkli koltuklar eşlik ediyor. Asma tavan ise ahşap baklavalar şeklinde.

Ben sorgusuz sualsiz tercihimi kazandibinden yana kullanıyorum. Erdem ise tavuk göğüsü ile kan şekerini dengelemeyi düşünüyor. Hızlı adımlarla üst kata çıkıp masamızı seçiyoruz. Su muhallebisini söylemediğimiz için biraz da pişman bir halde tatlılarımızı bekliyoruz. Derken beyaz önlüklü garson elinde tatlılarımızla geliyor. Bizim için de günün belkide en tatlı kısmı başlamış oluyor. Biliyoruz bu an çok kısa sürecek belki üç – dört dakika arasında başlayıp sonlanıcak ama yine de çok mutluyuz. Birbirimizin tatlısından da tadarak birer porsiyon kazandibi ve tavuk göğsünü höpürdetiyoruz.

Kazandibi

Kazandibi için söylenecek tek bir kelime var. “HARİKA!”. Bu mekandaki sütlü tatlıların en önemli özelliği koyun ve inek sütü ile hazırlanması ve günlük olarak taze servis ediliyor olması. Zaten bu lezzetteki tatlıların bayatlama gibi bir lüksü yok. Tatlıların bir-iki saatten fazla raf ömürleri olmuyor. Kazandibini yerken sütün tadını sonuna kadar hissediyorsunuz. Üzerinde yanmış tabaka da tam kıvamında.Yanık tadı tatlının lezzetine lezzet katıyor. Şekeri çok dengeli. Tatlı bir an gevşek gibi geliyor ama onunda nedeni fabrikasyon müesseselerdeki gibi manda sütünün kullanılmaması.

Mekanın sahipleri İsmet ve Naim kardeşler. Güler yüzlü servisleri, işlerini ne kadar sevdiklerinin bir göstergesi. Balkanlardan kopup gelen göçmen tatlıcı geleneklerini tüm titizlikleri ile sürdürüyorlar. Fiyatlar çok makul.

Bu sefer su muhallebisini deneyemedim ama bir daha ki sefere listemin ilk sırasına aldım.

Kıssadan hisse buradaki kazandibi benim yediğim en leziz olanıydı.

Adres: Yeni mahalle caddesi, no: 23/1,Sarıyer – İstanbul
Telefon: 0212-242-68-83