Dönerin hepimizin hayatında önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Kimi zaman ayaküstü işe giderken kimi zaman okul kantininde, kimi zaman ise çok lüks bir lokantada hep zevkle yediğimiz yemektir döner kebap. Aslında çok kolay gibi gözüken döner kebabı gerçek anlamda lezzetiyle sunan çok az yer var İstanbul’da.

Beşiktaş Çarşı’nın Kocaman Döneri

karadeniz döner

Görsel kaynak: besiktasyasam.com

Beşiktaş çarşı içerisinde bulunan Karadeniz Döner İstanbul’daki sayılı leziz döner noktalarıdan bir tanesi. Çarşı içerisinde kartal heykelinin bulunduğu sokakta bulunan bu ufak büfe 20 milyon nüfuslu İstanbul’da nam salmış ve lezzetini çoktan kanıtlamış bir nokta. Asım Usta devasa döneri her sabah erkenden döndürmeye başlıyor. Saat 11:00 gibi servise başlıyor. Yaklaşık 3-4 saat içerisinde koskocaman döner bitiveriyor. Birçok kişi sabah kahvaltısını bile bu mekanda dönerle yapıyor.

Mekanı bulmak için adres sormanıza hiç gerek yok. Leziz dönerin kokusu çok çok uzaklardan sizi kendine çağırmaya başlıyor.

Üç katlı olan Karadeniz Büfe’deki tüm aksesuarlar çocukluğumuzdan kalma büfelerdeki gibi. Servis tabakları demir, sürahiler plastik. Ekmek taze kalın dilimler halinde yine demir bir ekmeklik içerisinde sunuluyor. Döner oldukça yağlı. Bu da tadını dahada leziz yapıyor. Kıyma neredeyse hiç yok. Dana-kuzu karşımı şeklinde hazırlanan Karadeniz Döner’in dönerindeki kuzu oranı hayli fazla. Gobit diye tarif ettiğimiz yuvarlak pideler kendi üretimleri ve sıcacık bir şekilde sunuluyor.

Ben hem döneri hem gobit pide arasında hem de porsiyon olarak denedim. Söylediğim gibi tadı harika. Kesimi ise bildidiğimiz yaprak döner gibi değil. Daha çok damla döner dediğimiz şekilde ufak parçalı halde kesilip sunumu yapılıyor.

Asım Usta dönerini 2/3 dana, 1/3 kuzu etinden sarıyor. Döner tezgahının altına sakladığı tepside kestiği domates ve biberlerin suyunu biriktiriyor ve porsiyondaki dönerlerin üzerine gezdiriyor.

İstanbul’daki ilk 10 dönerciyi sıralayacak olursak emin olun Asım Usta’nın döneri ilk 5 içerisinde olur.

Mekanda lezzet ise lezzet, fiyatsa makul ki makul. Üstelik güler yüzlü! Acelesi olana da oturup döner keyfi yapmak isteyenede hitap eden bir mekan.

Beşiktaş’a yolum düştüğünde tok olsam da uğrayacağım noktalardan bir tanesi.

Karadeniz Döner Adres: Sinan Paşa Mahallesi Mumcu Bakkal Sokak No:6 Beşiktaş-İstanbul

Tel: 0212-261-76-93

Pendik’deki Baklava Cenneti

gaziburma

Görsel kaynak: gaziburma.com

22 Ocak Salı günü her hafta rutin olarak yaptığımız grup toplantımızı bir kahvaltı organizasyonu ile gerçekleştirelim dedik. Uzun süredir adını duyduğum ama bir türlü yolumu düşüremediğim Pendik çarşı içerisindeki bu mekan aklıma geldi. Tam telaffuz etmeye yeltenirken katılımcılarımızdan biri tamamen benden bağımsız bir şeklide, kafamdan geçenleri dizelere dökmeye başladı. O kadar içten ve candan anlatıyordu ki toplantıya konsantre olmak arkadaşımın tasvirlerinden sonra imkansız hale geliyordu.

Biz de bu pazartesi toplantısını “Gazi Burma’da” yapalım dedik ve sabah 09:00 için sözleştik. Yorumlar ve insanların anlattıklarından yola çıkarak çok güzel bir kahvaltı yapacağımızın farkındaydık, bu sebeptendir ki bir önceki akşamı aç geçirmeyi yeğeledik.

Pazartesi sabahları herkes için zor olan yataktan kalkış mesaisi o gün tatlı bir heyecana dönüşmüştü.

Sabah kalktığımda tüm hazırlıklarımı 15 dakika içinde tamamlayıp hemen yola çıktım. Sahil yolundan ortalama 100 km hızla Pendik’e doğru giderken bir taraftan kahvaltılıkları düşünürken bir taraftan da kahvaltı sonrası hangi tatlıları denemeliyim diye kendi kendime soruyordum.

Derken 20 dakika içerisinde mekanda buldum kendimi. Dükkanın tabelası kuruluş yılı olan 1984’deki gibi orijinal halinde duruyor. Vitrinde birbirinden leziz baklava çeşitleri size “Buyurun, acele edin haydi içeri gelin” diyor.

1984 yılında M.Sait Budumlu ve oğulları Mustafa ve Ünal Budumlu tarafından kurulan Gazi Burma sımsıcak ortamı ile size huzurlu bir ortam sunuyor. Mekan çok temiz. Çalışanların hemen hemen hepsi beyaz önlükleri ile güler yüzlü bir hizmet sunuyor. Siparişini verdiğiniz her şey büyük bir titizlik ve hızla servis ediliyor.

Kahvaltıda Gaziantep peyniri, Hatay zeytini, fıstık ve fındık ile sunulan bal-kaymak yöresel lezzetler olarak karşımıza çıkıyor. Ortaya gelen bol Antep peyniri ile yapılan omlet adeta bu masanın ağası benim diyor.

Taze gelen biber ve domates söğüşde masanın rengi biziz, bizden habersiz burada kahvaltı olmaz diyor.

Mekanda üretimde yapıldığı için içeride süt ve tereyağı kokusunu hissediyorsunuz. İster istemez sıcacık bir bardak süt siparişi veriyorsunuz.

Kahvaltı sade ama çok lezzetli. Ben fıstıklı baklavayı denedim. İstanbul’da yediğim en lezzetli baklavalardan biriydi.Yufkaların inceliği aslında Gazi Burma’nın tecrübesinin bir göstergesiydi. Ayrıca baklavanın dişlendiği anda duyulması gereken “çıtır” sesini buranın baklavalarında en lezzetli tonlarında yakalayabiyorsunuz.

Pazar sabahları çok kalabalık olduğunu söylediler. Biz pazartesi sabahı erken bir saatte gitmemize rağmen  mekanda neredeyse boş masa yoktu.

Gaziburma güleryüzlü hizmeti,leziz tatlıları ve sımsıcak ortamı ile tekrar ziyaret edeceğim hoş bir mekan.

Gazi Burma Adres : Orhan Maltepe Caddesi No:58 Pendik – İstanbul
Telefon : 0216-354-27-27

 

Leave a Reply

  1. serhan yenisey

    turgay bey palyaşım için teşekkürler.bizim içinde yeni yerleri öğrenmek keyifli oldu kaleminize sağlık