İtalya’da yemek kursunda tanışan çiftin açtığı Antica Locanda‘nın menüsü, mevsime göre günlük olarak hazırlanıyor… İstanbul’da Arnavutköy’ün arka sokaklarında bin yıllık Taksiarhi Rum Ortodoks kilisesinin bahçesindeki küçük bir binada nefis bir İtalyan lokantası var. Yemekleri lokantanın sahibi Gian Carlo Talerico isimli yakışıklı bir İtalyan şef hazırlıyor. Şefin, İstanbul’da lokanta açmasının ilginç bir hikayesi var.

Karısı Beldan Arkkul yemek kurslarına katılmak üzere İtalya’ya gittiğinde Gian Carlo Talerico ile tanışmış. Evlenmeye karar vermişler. Toscano’da ün yapan bir şef olan Gian Carlo Talerico ile birlikte İstanbul’a gelmişler. Gian Carlo İstanbul’u pek beğenmiş. “Burada bir lokanta açalım” demiş. Sokak sokak gezerek lokanta açacak yer ararlarken Arnavutköy’deki kilisenin müştemilatı dikkatlerini çekmiş. Uzun yıllar fırın olarak kullanılan harap binayı onartmışlar. Yüksek tavanlı, nefis bir mekan ortaya çıkmış. Antica Locanda, İtalyan türü bir aile lokantası. Mutfakta yemekleri koca hazırlıyor, karısı servis ile ilgileniyor. Yemek menüsü kalabalık değil. Mevsime göre günlük hazırlanıyor. Ağırlık et yemeklerinde.

Servis çok düzgün. Biz dört kişi gittik. Masamız ile Seyran Durak isimli bir genç kızımız ilgilendi. Farklı yemekleri ısmarladık, paylaştık. Gittiğimiz günün menüsünde yer alan bazı yemekleri ve fiyatları yazayım: Toskana usulü kızarmış ekmek üzeri mozerella peyniri ve Parma jambonu tabağı 30 TL. Kalamar yahni 32 TL. Izgara sebze tabağı 22 TL. Sote dana fileto 48 TL. Sütte ince dana fileto 45 TL. Kuzu pirzolası 50 TL. Fırında çipura 42 TL. Portakal aromalı ördek etli fettucine 38 TL. İki kişilik porçini mantarlı risotto 70 TL. Locanda’nın en beğenilen yemeği Ossobucco imiş. Bizim gittiğimiz gün menüde yoktu. Fırında hazırlanan ekmek çeşitlerine bayıldık. Ekmek sepetinde İtalyan ekmeği focaccio, zeytinyağlı ve domatesli Akdeniz ekmeği ile kestane unlu fırın ekmeği vardı. Öğle servisinde pizza da hazırlıyorlarmış.

Kişi başı 100 TL’nin üzerinde bir hesap ödemeye hazır olan fakat güzel, temiz, ferah bir makandadoğru dürüst servis ile gerçek bir İtalyan şefin elinden çıkmış yemekleri tatmak isteyenlere Antica Locanda tavsiye olunur.

Ali Rıza Kardüz

Kaynak: Milliyet Gazetesi