FREE WORLDWIDE SHIPPING OVER $100

LAST CALL: LOWEST PRICE GUARANTEE 50% OFF. EXPLORE

Gurmelerden
Posted in

Arnavutköy Balık Restoranları ve Sahilde Balık Keyfi – Gurmerehberi.com

Arnavutköy’deki balık restoranlarının sayısı artıyor. Denize nazır yalılarda hizmet veren restoranlar arasında ucuza balık yemek isteyenler için de, yalıda balık keyfi yaşamak isteyenler için de alternatifler var. Şu sıralar Arnavutköy sokakları, Bodrum Balıkçılar Çarşısı’nı andırıyor. Yan yana dizili balık lokantaları her akşam doluyor. Üstelik kimler gitmiyor ki Arnavutköy’deki balıkçılara. Cemiyet hayatında sık sık boy gösterenler de, sanatçılar da, futbolcular da Arnavutköy’deki balıkçılardan birinde rakı-balık keyfi yapıyor.

Arnavutköy’deki balıkçılarda rezervasyonsuz yer bulmak, pazartesi akşamları bile mümkün olmuyor. Şu sıralar aralarında en popüleri, Eftalya’dan ayrılan beş garson ve bir aşçıbaşının açtığı Arnavutköy Balıkçısı. Mekanın brandayla kaplı kış bahçesi, sigara da içilebildiği için en çok tercih edilen yeri. Ama içerisi de boş olmuyor.

Başlangıçlar, salata, ara sıcak, ana yemek, tatlı yanında da rakı… Hepsini abartsanız bile adam başı en fazla 100 TL hesap geliyor. Ama daha ucuza çıkmanız da mümkün oluyor. “Burada ne yemeli?” derseniz, saymaya başlıyorum: Soğuk mezelerden cibes, patlıcan salatası mutlaka tadılmalı. Ana yemek olarak ister kırlangıç buğulama ısmarlayın, ister mezgit tava. Ama mutlaka kızarmış dondurmaya yer ayırın.

Sarayburnu’ndan yalıya
Sur Balık‘ı bilen bilir. Yıllardır Sarayburnu’nda hizmet verir. Özellikle Kapalıçarşı eşrafının uğrak yerlerinden biridir. Uygun fiyatları, geniş meze ve balık çeşitleriyle dikkat çeken bir mekandır. Sur Balık, ikinci şubesini ise Arnavutköy’de, 150 yıllık bir yalının içine açtı. Sarayburnu’ndaki lezzetler aynı kalmış hatta mönüye yenileri eklenmiş. Dört katlı mekanın her katında 50 kişilik oturma kapasitesi var. En popüler katı sigara içilen bir terası da olan en üst katı. Bu arada mekan Sarayburnu’ndan Arnavutköy’e geldi diye fiyatlar değişmemiş. Rüştünü çoktan İstanbullulara ispatlamış olan restoranda ne mi yemeli? Mutlaka içi levrekle doldurulan balık mantı denenmeli. Balık Adana da tadılması gereken farklı lezzetlerden biri. Ama benim favorim levrek marine oldu. Tahinli profiterol da denenmeli.

Ekiple birlikte müdavimler de gitti
Eftalya, Arnavutköy’ün en eski balıkçılarında biri. Müdavimleri arasında pek çok işadamı ve kulüp yöneticisi de var. Beylerbeyi’ndeki şubeleri denize sıfır bir köşkün içinde hizmet veriyor. Burası ise yolun diğer tarafında kalıyor. Nispeten daha kasvetli bir havası var. Geniş meze ve balık çeşitleri mevcut. Mekan iş yapıyor ama eskisine nazaran daha boş oluyor. Gene de Eftalya‘nın hakkını verelim. Pazı yaprağına sarılı sıcak soslu levrek spesiyal mezeleri. Ama en çok balık köftesi ve körili levrek sarmasıyla ünlü.

Mevsimlik, ucuz ve hızlı
Adem Baba artık bir klasik. Özellikle acelesi olanların ama ucuza lezzetli balık yemek isteyenlerin en çok tercih ettikleri restoran. Burada uzun uzun oturup saatlerce balık keyfi yapmak yok. Ye-çık konsepti hüküm sürüyor. Zaten alkol de yok. Özellikle öğlen yemeklerinde dolu oluyor. Fazla meze çeşidi yok. Ama olanlar yetiyor. Mevsimlik mönüyü incelerken insanın canı her şeyden istiyor. Ama şu sıralar garsonlar dil şiş, ızgara çupra, küçük balıklardan da tekir öneriyor. Yan ürün olarak salata çeşitleri, kabak çiçeği dolması ve mısır ekmeği de var.

Akıntıburnu’nda balık keyfi
Boğaz’ın en güzel noktalarından biridir Akıntıburnu. Karadeniz’den Marmara’ya gelen suyun hızlandığı ve yer yer girdaplaştığı noktadadır. Ve işte tam bu noktada yıllardır hizmet veren bir restoran Akıntı Burnu. Aslında eskiden çok popüler değildi. Ama Arnavutköy’de balıkçı sayısının artmasından o da nasibini aldı ve hareketli günler başladı. Kişi başı içki dahil 70 TL’ye mükellef bir softa donatabileceğiniz bir yer burası. Ev yapımı lakerdaları oldukça iddialı. Onun dışında levrek lokma ve sebzeli hamsi kuşu hemen her masanın ısmarladıkları arasında.

Bu balıkçıda fasıl da var
Fishmekan özellikle gençlerin tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Kız kıza rakı-balık keyfi yapmak isteyenlerin de ilk aklına gelen mekanlardan. Bir diğer özelliği ise doğum günü kutlamalarında fiks mönü uygulaması yapması hatta alt katta fasıl grubu çıkartması. Buradan içki dahil kişi başı 60 TL’ye çıkmak mümkün. Şarap sosunda ahtapot ve somon lakerdası en gözde mezeleri. Ama Ege otları yönünden de oldukça zengin.

Ve diğerleri…
Balıkçı değil ama mönüsünde en marjinal balık yemekleri olan yer kuşkusuz Abracadabra. Mönüde kerevit mantı, köpekbalığı yahnisi, somon çiğ köfte gibi lezzetler var. 50 yıldan uzun bir süredir müdavimlerini ağırlayan Kuyu Balık ise kişi başı 80 TL’ye sofra donatabileceğiniz bir başka mekan.

Bu ay kalkan ve levrek zamanı
Arnavutköy’deki restoranları ve farklarını yazdık. Peki ama bu mevsimde hangi balığı yemeli? Mart ayı levrek ve kalkanın en lezzetli olduğu zaman. Uskumru ise çiroz olmaya başlar. Nisan ayında da kalkan bol çıkıyor. Nisan ayı ayrıca mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç bakımından da zengin.

Burcu Aldinç
Kaynak: Sabah Gazetesi