Çatal Aşı: Çorum’un Lezzet Hazinesi

Çorum, özellikle geleneksel Türk mutfağıyla ünlü bir şehirdir ve burada birçok özgün lezzet bulunur. Bu lezzetlerden biri de “Çatal Aşı” veya “Çatal Çorba” olarak bilinen nefis bir yemektir. Adını, taneli yapısından ve çatal ile kolayca yenilebilir olmasından alır. Çorum’un Osmancık ilçesine özgü olan bu yemek, özellikle kesme makarna veya arpa şehriye ile hazırlanır, ancak içine soğan ve salça eklenerek de lezzetlendirilebilir. İşte Çatal Aşı’nın tarifi ve malzemeleri:

Malzemeler:

 • 1 su bardağı yeşil mercimek
 • 1/3 su bardağı arpa şehriye (kesme makarna da tercih edilebilir)
 • 4-5 yemek kaşığı yoğurt
 • Tereyağı
 • Nane
 • Tuz

Yapılışı:

 1. İlk olarak yeşil mercimekleri ayıklayın ve iyice yıkayın. Üzerine mercimekleri 3-4 parmak kadar geçecek kadar su ekleyerek haşlayın.
 2. Mercimekler pişmeye yakınken arpa şehriyeyi veya makarnayı ekleyin. İkisi de güzelce pişene kadar karıştırarak kaynatmaya devam edin.
 3. Ayrı bir kapta yoğurdu sulandırın. Yoğurdu tenceredeki çorbanın koyuluğuna göre ayarlayabilirsiniz. Yoğurdu sulandırırken dikkat etmek, yoğurdun kesilmemesini sağlar. Bu nedenle sulandırdığınız yoğurda bir kepçe çorbanın suyundan ilave ederek karıştırın.
 4. Yoğurdu biraz ılıttıktan sonra çorbaya ekleyin ve karıştırarak iyice karışmasını sağlayın.
 5. Son olarak tuzunu ekleyin. Bu sayede yoğurt kesilmez. Çorbayı yoğurt ısınana kadar kaynatın ve ocaktan alın.
 6. Servis yapmadan önce üzerine naneli tereyağı gezdirerek lezzetlendirin.

Çatal Aşı, Çorum’un zengin mutfağının bir yansımasıdır ve hem lezzeti hem de besleyici özelliği ile öne çıkar.