Restoranlar
Posted in

Aman Greek

Posted in

Gerçek bir Yunan tavernası keyfi yaşamak ister misiniz? Evet diyorsanız Buzuki Orhan‘ın isim babalığını yaptığı Aman Greek sizi bekliyor. Aman Greek Rum taverna kültürünü Beyoğlu’nda İstanbullulara ve tüm ehli keyiflere sunmaya devam ediyor… Türkiye’nin en büyük Rum Tavernası’nda insanın dikkatini ilk önce mekânın ismi çekiyor. ‘Aman’ ismini Buzuki Orhan bulmuş, akılda kolay kalan ve günlük hayatta çok kullanılan bir kelime olmasından yola çıkmış! Beyoğlu’ndaki mekâna giderken türkü barların arasından, türkü sesleri içinden geçerek gittiğiniz için zaten önceden havaya girmiş oluyorsunuz. Zaten Aman Greek’te yemekten çok eğlence ön plana çıkıyor. Yine de menü oldukça tatmin edici. Ancak yemeğinizi a-la-carte alamıyorsunuz, fiks menüye bağlı kalmak durumundasınız. Bu kimileri için mekânı cazip olmaktan çıkarsa da menüye bir göz atmakta fayda var. Zira Türk ve Yunan Muftaklarının tabaklarından oluşan yemekler uzo eşliğinde iyi gidiyor.

Menünün en dikkat çekici kısmı, skordalia, fava, acılı ezme, bombay fasülye, havuç tarama, patlıcan salata, haydari, hamsi, peynir ve hitipiti olmak üzere 10 çeşitten oluşan meze tabağı. Bu tabağı horiyatiki salatası, çıtır piliç ve patlıcanlı börekten oluşan ara sıcaklar, ana yemek olarak hünkar beğendi, ardından meyve, limitsiz yerli içki eşliğinde izliyor. Çok geniş bir alana yayılmış mekânda hem yemek masaları, hem bar masaları var. Her şey Rum taverna kültürünü yansıtmak amacıyla yapılmış ancak burada Yunan müziğini, misafirlerin yabancılık çekebilme ihtimaline karşın, Türkçe müzikle harmanlama söz konusu.

Hafta içi şarapevi olarak hizmet veren mekânda cuma ve cumartesi geceleri program 21.00 sularında başlıyor, 03.00’e kadar tam gaz devam ediyor. Akşamın başında fonda 70 ve 80’lerin müziği var. Zaman biraz geçtikçe, BBG Yarışması’ndan tanıdığımız Alper Demir mikrofonu eline alıyor ve Türkçe pop müzikle misafirleri yavaş yavaş coşturmaya başlıyor. Demir’den sonra sıra oryantal dansta… Dansözle birlikte misafirler de kurtlarını dökmeye başlıyor. Gecede eğlencenin doruğa çıktığı nokta, FasaFisa Grubu’nun sahneye çıkıp sirtaki show yaptığı an oluyor. Aman Greek’te coşmanın son noktası ise Buzuki Orhan’ın sahneye çıktığı saatleri gösteriyor. Buzuki Orhan Doğu mistisizminden caza uzanan bir yelpaze sunuyor. Eğlencenin gidişatına bakınca cuma-cumartesi geceleri rezervasyonun şart olduğunu tahmin edebiliyorsunuz.

Buraya gelenleri Yunan müziğini seven ve ‘bir dakika yerinde oturmayan’ kişiler olarak nitelemek mümkün. Aman Greek’e eğlenmeye gelenlerin hediyesi, ücretsiz sirtaki dersleri! Ders saaatini, hocalar ile misafirler kendi aralarında konuşup kararlaştırıyorlar.

SHOPPING BAG 0