Ayvalık Cunda’nın en ünlü restoranlarından Deniz Restaurant‘ın hünerli aşçısı Süleyman Usta’nın (Süleyman Serpen) özenle hazırladığı meze ve yemekler, hiçbir yerde bulamayacağınız özgün tarifleri ile dikkat çekiyor.

Cunda ve Ayvalık’ta kurulan pazarlardan sabahın erken saatlerinde otları ellenmeden satın alıp, taze olarak pişirdiğini belirten, balıkları titizlikle seçen deneyimli ustanın yemek tarifleri şöyle sıralanıyor:

Cunda Deniz Restaurant4Deniz Lokumu
Karides, ahtapot, pavurya içi kıyma makinesinde çekiliyor, bu karışıma baharat ilave ediliyor, galeta ununda lokum şeklinde biçimlendirilip kızartılıyor. (Lokumlar Afrodizyak özellikli yiyecekler arasında gösteriliyor)

Kalamar Yumurtasından Güveç
Kalamar yumurtaları ince olarak kesiliyor, mantar, yeşil biber ince doğranıp birlikte hafifçe pişiriliyor, üzerine domates ilave edilip karabiber, tuz, kaşar peyniri ile beraber fırına veriliyor. Bu pişirimin ayrıca tereyağı ile yapılan versiyonu da bulunuyor.

Dil Balığı Sote
Dil balıkları ayıklanıp, kesiliyor, zeytinyağında kavruluyor. Sarımsak, beyaz şarap ile birlikte pişerken balıklar bu sosu emiyor, maydanoz ilavesiyle servis ediliyor.

İzdinya Otu
Ot haşlanıyor, ayrı tavada sovanı zeytinyağı kavuruyoruz. Haşlanmış otu bu karışıma ilave edip, içine çırpılmış köy yumurtası koyuyor çeviriyoruz. (Kış mevsiminde yapılıyor).

Isırgan otu salatası
Vitamin değeri yüksek olan şifalı, çiğ ısırgan otları, rüzgarlı adalardan toplanıp ince kıyılıp terbiye ediliyor. Taze soğan, domates, gibi ilavelerle sunuluyor.

Enginar salatası
Karaciğer dostu olan enginarlar çiğ olarak ayıklanıp ince doğranıyor limon suyu içine atılıyor, özel sosla beraber rakı mezesi olarak sunuluyor.

Balıklı bamya
Önce soğanı kavuruyor, domatesleri rendeliyor, bir parça limon, beyaz etli bütün balıklarla beraber yapılabiliyor. Süleyman usta, balıkların kılçığını alırsak daha da iyi olacağını söylüyor. Taze bamyalarla beraber tencerede yarım bardak zeytinyağı, bir bardak su ilavesiyle yarım saat pişirip servis ediliyor.

Akkız otlu balık kavurma
Otun özelliği tatlı bir ot oluşu, kırsal alanda toplanıyor. beyaz etli balıklarlardan uygun olanı ile sote yapılıyor. Krema ilave edilirken içine kapari ve mantar konuyor.

Muhliye
Kıbrıs’ta ve Cunda’da yetişen bir ot türü. Bamya lezzetini andırıyor, zeytin yaprağı görünümünde sıcak semizotu yemeği yapar gibi işlem görüyor. Temmuz ila Eylül arası mevsimi bulunuyor.

Domates soslu börülce
Rendelenmiş domates içine limon, zeytinyağı, dövülmüş sarmısak, tuz ilavesi yapılıyor bu sos taze börülceler haşlandıktan sonra salatası üzerine gezdirilip yeniyor.

SardalyaAsmalı sardalye ızgara
İpek misali ince asma yapraklarına sarılarak hazırlanan sardalye balıkları ızgarada pişiriliyor. Bu pişirim sırasında asma yapraklarının kokusu sardalye transfer olurken balıklar özel lezzet kazanıyor.

Sardalye kuş
Sardalye balıkları temizlenip orta kılçığı alınıyor, fileto haline getiriliyor. İçine doğranmış domates, soğan, kıyılmış maydanoz, kekik, kaşar ile hazırlanan malzeme sarılıp ızgara yapılıyor. Masanıza sıcak servis edilen sardalye kuşlardan iki üç tanesi bile ana yemek gibi doyurucu olabiliyor.

Gerdeme otu
Balıkesir yöresine özgü bu ot çeşidi tatlı su yatağında yetişiyor. Toplanan otlar, çiğ olarak kıyılıyor. Limon, sarımsak, Cunda zeytinyağı ile hazırlanan sos ile birlikte servis ediliyor. İştah açıcı, hafif ekşi, leziz tadıyla harika mezeler, sınıfında yerini ot salatası olarak alıyor.

Fener SisSoya soslu dil balığı
Dil balığı pulu alınıp az miktarda haşlanıyor, kılçığı çıkarıldıktan sonra zeytinyağı konuyor, soya sosu, biraz kekik dökülerek hazırlanıyor.

Deniz Ürünlü Krep
Avcı böreği gibi krep hazırlanıyor, mantar, soğan, ahtapot, karides pişmiş olarak uyumlu baharatlarla karıştırılıp beraber börek içine konup kızartılıyor.

Kekikli Ekmek
Kozak Yaylasından getirilen taze kekik otu, Cunda’nın yeşil zeytini sofranın ilk gelenleri oluyor. Kızartılmış kekikli ekmeklere sızma zeytinyağı bandırılıyor.

Kaynak: Cunda Deniz Restaurant