Akdeniz’in doğusundan Arap Yarımadası’na doğru uzanan Kıbrıs, dört tarafı eşsiz plajlarla çevrili bir ada. Berrak denizi ve muhteşem kumsallarıyla tarih boyunca adından söz ettiren Kıbrıs, hâla el değmemiş halde duran birçok koyuyla cazibesini günümüze kadar taşıyor. Bu muhteşem doğanın dünyaya kattığı güzelliklerden biri de hellim peyniri. Hellim, Kıbrıs kökenli, sık dokulu, sarımsı beyaz renkte taze bir peynirdir. Genelde ızgarada ya da yağsız tavada kızartıldıktan sonra yenir.

Kimi uzmanlara göre kökenlerinin binlerce yıl eskiye dayandığı hellimin içinde başta keçi sütü olmak üzere süt, tuz ve bazen de nane bulunur. İçerisindeki süt, keçi, koyun veya inek sütüdür. Bunların içinde keçi ve koyun sütlerinden yapılanları daha dayanıklı ve lezzetlidir, bunlar bir yıl kadar dayanabilir. İnek sütünden yapılan hellim ise birkaç ay içinde bozulur ve daha az lezzetlidir. Bazen, bu üç farklı hayvanın sütü karışıtırılarak hellim yapımında kullanılır.

Kaynak: Milliyet

Leave a Reply

  1. Asma Yaprağında Hellim Peyniri

    […] ünlü hellim peyniri ile hazırlanan birçok Kıbrıs mutfağı lezzeti mevcut. Bunlardan biri de asma yaprağına […]

  2. Asma Yaprağında Hellim Peyniri | Universal Magazin - Dergi - Magazin Haberleri

    […] ünlü hellim peyniri ile hazırlanan birçok Kıbrıs mutfağı lezzeti mevcut. Bunlardan biri de asma yaprağına […]

  3. Kıbrıs mutfağından lezzetler ve tarifleri

    […] İngiliz mutfağından esintileriyle de) bir yemek kültürüne sahip. Adanın ünlü “hellim peyniri“nin de bu kültürde ayrı bir yeri var. Pilavından kebabına, tatlısından hamurişlerine […]