Beykoz Kavacık’ta 2005 yılının Nisan ayından itibaren Uzakdoğu mutfağı konusunda hizmet veren Wasabi Restaurant bir Uzakdoğu lokantasından tüm beklentilerinizi karşılıyor. Wasabi ağırlıklı olarak Anadolu yakası ve Boğaz çevresine, konusunda uzman Uzakdoğulu şeflerin hazırladığı Tayland, Japon ve Çin mutfaklarından lezzetler sunmaktadır.

Şuana kadar kayıtlı üç binin üzerinde müşterisine hem paket hem restaurant servis hizmeti vermektedir. 2005/2010 yılları arasında müşteri memnuniyet oranı istatistiki olarak %95’in üzerindedir.

Wasabi’nin temel amacı, yemek satmak değil; bölge içerisinde yaşayan veya çalışan ulaşabildiği herkese bu lezzetleri öncelikle tattırmak.. Önümüzdeki yıllarda daha da büyümeyi ve hizmet alanını geliştirmeyi hedef alıyor.

Uzak Doğu’nun eşsiz lezzetlerini, tazelik ve denge unsuruyla birleştiren Wasabi, sizleri modern Japon, Thai ve Çin mutfaklarının lezzetlerini keşfetmeye davet ediyor.

Wasabi nedir?
Çok keskin bir tada sahip bir baharat olarak kullanılan Wasabi, Japonya’da nehir yataklarında doğal olarak yetişen Turpgiller familyasından bir bitkidir. Ve bilenlerin az çok wasabi’nin tadıyla ilgili mutlaka acı bir deneyimi olmuştur. Ancak wasabi’nin Suşi eşliğinde yenilmesinin asıl amacının gelebilecek parazitlere karşı koruma olduğunu biliyor muydunuz?

Leave a Reply