İtalya’da birbirinden farklı ve ayırt edici yöresel mutfak geleneklerinin ortaya çıkmasının nedeni olarak 1861 yılına kadar farklı devletlerden oluşmuş bir birleşik imparatorluk olan ülkenin tek başına bir devlet olarak sadece 150 yıllık bir geçmişinin olması gösterilebilir. İtalyan yemeklerinde ayrıca ülke boyunca uzanan dağ sıraları ve 1500 millik kıyı şeridi ile manzaranın belirleyiciliği de söz konusudur. Güneyde Puglia ve kuzeydoğuda yer alan Veneto gibi bölgeler, buğday ya da diğer temel ekilebilir ürünler açısından elverişlidir. Bu da Kuzey İtalya’yı et ve süt ürünlerine ağırlık vererek yaşamaya itmiştir. Bunun sonucu olarak tereyağı bu bölgelerde özgürce kullanılır. Peynir, çorba ve makarna soslarında çokça kullanılırken, iyi pişmiş etler de bu bölgede sevilir.

Campania, Basilicata, Puglia ve Sicilya gibi güney bölgelerdeki yemekler kültürel özelliklere de bağlı olarak Kuzey İtalya şehirlerine oranla daha az sofistike ve zengindirler. Sonuç olarak kuzey bölgelerde mutfak, ağırlıklı olarak (koyun işkembe ya da domuz ayağı gibi) ince dilimli etlere ve bölgeye bağlı olarak balığa, domates, sarmısak, biber ve zeytinyağına dayanır. Güneyde yemeğin lezzetine, çeşnisine yönelik özen kuzeye oranla daha fazladır ve renkler çok daha canlıdır. Ravioli yapımında kullanılan tereyağı İtalya’nın güney bölgelerinden gelir.

Alpler’den aşağıya doğru İtalyan çizmesinin ucuna gelindiğinde yemek tarzı epeyce değişir. Güney yemeklerinin Yunan ya da Kuzey Afrika özellikleri taşımasına karşılık kuzey yemekleri daha çok soğuk havanın hakim olduğu, ağırlıklı olarak zeytinyağı kullanılan Alman özellikli yemeklerdir. Ancak İtalyan yemekleri bazen ortak yöresel birleşime de uğrayabilirler. Yetenekli şeflerin farklı kombinasyonlar kurarak hazırladıkları melez tarifler, her İtalyan’ın seveceği geleneksel izler taşır. İtalya’daki 20 bölgenin tümünde görülen bu babadan kalma mutfak mirasları yakın gelecekte anlamlı gelişimler olarak anılacaktırlar.

Çeşit ve zenginlik açısından böylesine zenginlik ihtiva eden bu lezzet kültürü Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları boyunca, Pazar günleri hariç her gün 19:30- 23:30 saatleri arasında Antalyalılar ile buluşuyor. Sheraton Voyager Antalya Hotel, Resort & Spa bünyesindeki Maritime Restaurant’ın evsahipliğindeki ‘ İtalyan Yemek ve Şarap Festivali’ İtalyan mutfağının bilinen lezzetlerinin ötesine bir yolculuk vaat etmekte.

Özel İtalyan Şarapları eşliğinde sunulacak olan özel tadların, Antalyalı gastronomi kültürü takipçilerinin beğenisine sunulduğu festival, Mutfak Şefi Sami Kahrıman ve ekibi tarafından uzun süren bir çalışma sonrasında hayat buldu ve Sheraton Antalya çatısı altında gelenekselleşti. Antalya yemek kültürüne yepyeni bir anlayış ve soluk getiren Maritime Restaurant’ta Eylül ayı sonuna kadar devam edecek olan “İtalyan Yemek ve Şarap Festivali”ni kaçırmayın.

Kaynak: Food in Life Gastronomi Yayınları

Leave a Reply