“Deniz suyu serindir
Damla gibi derindir
Bir tek hurma da olsa
Bir mü’mini sevindir.
Der bir Ramazan manisi. Adına maniler söylenecek kadar değerli bir meyve olan hurma Ramazan ayı ile özdeşleşen bir lezzettir. İftar sofralarının hazırlanma aşamasında özenle hazırlanan ilk tabak genelde hurma olur. Oruç hurma ve su ile açılır.

Hurmayı bu kadar önemli ve özel kılan kuşkusuz, Hz Muhammed’in de bu meyveyi sık sık tüketmesi ve Kuran’da hurma ile ilgili bazı bölümlerin yer alması.  Hurma ağacı için söylenen; ‘’Hurmanın başı cehennemde, kökü cennette olmalıdır.’’ Sözü onun büyümesi için sıcak ve suya ihtiyacı olduğunu ne de güzel ifade ediyor.

Bu kutsal ağaç ile insanın ortak özellikleri olduğunu da söyleyebiliriz; mesela hurma ağacının meyve verebilmesi için insan eli ile döllenme yapılması gerekiyor. Eril ağaçtan alınan polenler, dişil ağaca yerleştirilip ve üzeri sarıldıktan sonra döllenme sağlanmış oluyor. Bu işlem yapılmadığı taktirde ağaç o yıl ürün vermez. Bunun yanı sıra  hurma ağacının ömrü insan ömrü kadardır, ağaç aynı insan gibi kalbine bir darbe aldığında ölür, erkeklik polenini kokusu ile insanın meni kokusu aynıdır. Bu ortak özelliklerle bağ kurmak veya kurmamak size kaldı tabii…

Yağ, protein, karbonhidrat, protein, mineral, lif gibi zengin bir içeriğe sahip olan hurmanın mucizevi bir tarafı daha var o da; insan sadece hurma yiyerek de hayatını devam ettirebileceği gerçeği.

Sıcak ve sulu ortamı seven hurmanın 200 çeşidi olduğunu hatırlatalım. Bizim bildiğimiz ve aktarlarda gördüğümüz , Medine, Tunus, Kudüs, Filistin, İran ve yaş hurmalardır. Medine’den getirtilen ve dünyanın en pahalı hurması olarak bilinen Acve veya Peygamber Hurması diğer hurmalara oranla daha büyük ve lezzetli. Bu hurmayı diğerlerinden farklı kılan, Hz. Muhammed tarafından Medine’de dikilmiş olması.

Hurma her ne kadar bir Ramazan meyvesi olarak algılansa da aslına dünya ve Türk mutfağında da önemli bir yere sahip. Hurmalı pek çok tarif son dönemlerde büyük ilgi topluyor.

Hurma ağacının hikayesine bakacak olursak, yapılan araştırmalar sonucunda 8 bin yıl önce Babil’in en eski yerlilerinden olan Sümerler tarafından Hint yarımadasının batısında ekildiği ortaya çıktı. Hurma ağacının varlığı Eski Mısır’a karşımıza çıkıyor; ağacın dalları Mısır evlerinde ve mezarlarında süs olarak kullanılmış. İspanya ve portekiz’nin yanı sıra, 19. Yüzyılda Amerika’ya İspanyollar tarafındın hurmanın getirildiği ve Meksika cıvarında yetiştiridiği de biliniyor. Hurma her ne kadar Kuzey Afrika ve Arabistan yarınadasının ana vatanı olsa da ülkemizde iki çeşit; Datça ve Gölköy hurması yetişiyor.

Nena BEKLER

Leave a Reply

 1. halil mahdavieh

  Der,Sir
  Merheba
  biz iranda hurma altin kuru uzum ve fistik ihracatinda business var dir
  seviriniz satis ve ya bir iyi ortak turkiyede bir ofissimiz olsun .

  http://www.pakseeb.com

  saygilarmla

  halilMahdavieh

 2. Hurmalı Turta Tarifi- Gurme Rehberi

  […] ile birlikte hurma da sofralardaki yerini alır. Daha çok kurutulmuş meyve olarak yenilen bu tadı turta tarifi […]

 3. Hurmalı Dondurma - Gurme Rehberi

  […] sıcaklarında bir kase dondurmanın tadı hiçbir şeye değişilmez. Ramazan’ın simgesi hurma olmadan da geleneksel bir iftar ya da sahur sofrası pek düşünülmez. İşte dondurma ve […]

 4. hakan k

  “Kuran’da hurma ile ilgili bazı bölümlerin yer almaktadır” demişsiniz. Merak ettim hangi sure ve ayetlerdir bunlar, bildirebilir misiniz?