Gurmelerden
Posted in

Etin tek alternatifi kebap değil

Posted in

Et deyince tek alternatifimiz kebap değil. Son dönemde karşılaştığım ilginç et ve pişirme biçimlerinden bazılarını derledim.

“Ya matador ölseydi!”
BOĞA KUYRUĞU

Hani fıkradaki gibi: ispanyol garson, boğadan yapılan yemeğe burun kıvıran turiste, “Halinize şükredin, bugünkü güreşte matador ölmedi” demiş… Rabo del Toro yani boğa kuyruğu, hayvanın omurgasıyla kuyruğunun birleştiği yerden yapılıyor. Etler kemikten ayrılana kadar kuyruk haşlanıyor. Soğan, sarmısak, şarap ve soya sosu ekleniyor. Kremayla birlikte bir tabakta 170-180 gram et olacak şekilde servis ediliyor. Beyoğlu Veli Pera Lounge’da porsiyonu 26 lira. (212) 251 18 93.

“Doğu-Batı sentezi dolma”
HURMALI PROSCHUITTO

40 yıl düşünsem hurma ve domuz etinin aynı yemekte kullanılabileceği aklıma gelmezdi. Ama birinin gelmiş. Üstelik ilkokul mezunu bir aşçı: Şişhane’de, Sinan Çetin’in oğlu Rüzgar Çetin’in işlettiği Rook’un ödüllü aşçısı Eyüp Gül. Mayıs ayında Chaine Des Rotisseurs Türkiye ayağında üçüncü oldu. Medine hurmasının çekirdeğini çıkarıyor ve proschuitto’lara sarıp dolma haline getiriyor. Beyaz lahana, rezene ve maydanozla servis ediyor. Bir porsiyonu 18 lira, içinde dört tane dolma var. (212) 252 00 19.

“500 kiloluk hayvandan sadece 1600 gram çıkıyor”
MANDA BONFİLESİ

Bu yeni değil ama ben yeni keşfettim. Manda eti sert olur, diye düşünüyorsanız bir de bonfilesini denemelisiniz. Tek sıkıntı 400-500 kiloluk hayvandan ancak 1.6-1.7 kilo çıkıyor olması. Levent’teki Fratelli la Bufala’da porsiyonu 47 lira. Yanında mutlaka gerçek mozzarella peyniriyle yapılan La Bufalata salatasından isteyin. Eğer gerçek mozzarella bulamıyorum diye şikayet edenlerdenseniz satışını da yapıyorlar. Tek sıkıntı, ben etimi iyi pişmiş hatta yanık severim. Fratelli la Bufala’da böyle bir şey isterseniz “et az pişmiş yenir” diye haşlıyorlar sizi. Ama lezzeti mükemmel. Bu tadı yakalayabilmelerini, havyanların kesimden bir ay önce detoksa alınması ve sadece doğal otlarla beslenmesine bağlıyorlar. (212) 325 79 11.

“G’astronomik fiyatla satılıyor”
KOBE BEEF

Japonya’nın Kobe bölgesinde yetişen hayvanlardan yapılan bir et. Dünyada Kobe beef servis edilen restoranlarda tabağı 150 dolardan satılıyor. Bizde Caddebostan’daki Beeves restoranda tabağı 135 lira. Peki niye bu kadar pahalı? Nedeni hayvanların yetiştiriliş biçimi. Bu hayvanlar sadece ve sadece Kobe’nin Wagyu bölgesinin otlarıyla büyütülüyor. Doğdukları günden itibaren oldukça rahat stressiz olmaları sağlanıyor. Hatta bazı çiftliklerde hayvanlar havada asılı tutularak yetiştiriliyor, ki ayakları yere basmasın, kas ve sinir yapısı olmasın. Her bir hayvanla özel olarak beş kişi ilgileniyor. Bu görevliler hayvana sürekli şarap dökerek masaj yapıyor. Günde en az 20 litre civarında bira içirilerek yağlanması ve mayalanması sağlanıyor. (216) 411 35 15.

“Röportaj kafe Cihangir White Mill
Bir kafe düşünün ki her masasında ayrı bir röportaj yapılıyor, aynı anda üç gazete altı ünlüyle konuşuyor

Gümüşsuyu-Cihangir-Galatasaray-Galata-Karaköy hattına Türkiye’nin entelektüel bandı desek yanlış olmaz. Bildiğiniz, gördüğünüz, okuduğunuz ne kadar yazı, çızı, dizi, reklam, kitap, matbuat varsa hep burada oturan ahali tarafından üretiliyor. Hemen her apartmanda bir yönetmene, ressama, oyuncuya, yazara, gazeteciye rastlamak mümkün.

Yok ünlü göreceğim diye apartman apartman gezemem, derseniz o vakit entel bandının mahalle barlarına gideceksiniz. Zaman zaman bazı mekanlar mahallelinin yoğunca gittiği ünlü barlarına dönüşüyor. “Cihangir bir oyuncu-tiyatrocu-meşhur cumhuriyetiyse, bu cumhuriyetin TBMM’si de White Mill” diye yazmıştım daha önce.

Her gittiğinizde sanki televizyonun içine girmiş gibi oluyorsunuz. Berrak Tüzünataç, Nejat Yşler, Dolunay Soysert, Sinan Tuzcu, Tolgahan Sayışman, Meltem Cumbul, Mustafa Altıoklar, Yetkin Dikinciler, Hatice Aslan, ekranlardan kimi tanırsanız kimi bilirseniz orada.

Çünkü çoğunun evi o civarda, White Mill’e evlerinin misafir odası/salonu muamelesi yapıyorlar. Son trendse White Mill’de röportaj verme. Yine kolaylarına geldiği için olsa gerek röportaj tekliflerini de yine bu Cihangir kafesinde yapıyorlar. Mesela geçen salı günü aynı anda Hürriyet gazetesi Selçuk Yöntem, Ezgi Mola ve Türkü Turan’la; Milliyet Yetkin Dikinciler ve Tülin Özen’le; Star gazetesi ise Kuzey Güney dizisinin oyuncusu Rıza Kocaoğlu’yla röportaj yapıyordu. (212) 292 28 95.

Savaş Özbey

Kaynak: Hürriyet Gazetesi