Çocuk oyunlarında “Elma dersem çık, armut dersem çıkma!” denir. Kimi zaman da “elmayla armudu karıştırma!” gibi deyim ve atasözlerinde anlamını bulur. Belki de bu yüzden armut elmanın bir kardeşi ya da tam tersi karşıtı olarak betimlenmiştir.

Tarcinli ArmutArmudun tüm dünyada yaklaşık 30 türü vardır. Türkiye dünyanın en yüksek rekoltede üreticilerinden biridir. Ilıman iklimi seven bu ilginç meyvenin kalori değeri elmadan fazladır. Kompostosu, hastalar için çok faydalı bir serinleticidir.

Oldukça kan yapıcı bir meyvedir. Sinirleri kuvvetlendirir. Armudun yabanisi olan ahlat, ishali önleyici, son derece tesirli özellikleri olan bir meyvedir. Çiğ olarak yenilebildiği gibi pişirilerek de (Örneğin, meyveli bir tatlı olarak) yenilebilir.

A, Bx, B2, B6 ve C vitaminleri ihtiva eder. Böbrek ve mesane kumlarını, taşlarını dökmeye yardımcıdır. Tansiyonu düşürür. Kabızlığı giderir. 100 gram armut yaklaşık 60 kalori verir.

Armutla yapabileceğiniz bir tarif: Armutlu risotto

Leave a Reply

  1. Armut Tatlısı

    […] Armutun içerisini oyup kabuğunu soyarak tepsiye koyun. İçerisine karanfil, tarçın, su ve şeker koyun. […]

  2. Pekmezli Armut Tatlısı

    […] Armut ve pekmezle yapabileceğiniz bu tarif, ünlü yemek uzmanı Arda Türkmen’den. Tatlıyı dondurma, kaymak veya pişmaniye ile sunabilirsiniz. […]

  3. Vanilyalı Armut Tatlısı

    […] ve armut ile hazırlayabileceğiniz leziz bir tatlı denemek ister […]