Müsadenizle size biraz çaydan ve çayın tarihinden bahsetmek istiyoruz. Dünyanın en eski içeceklerinden bir tanesi olan çayın aslında ilk olarak şifa amaçlı olduğunu söylesek ne düşünürdünüz?

Boşuna dememişler, şifa olsun, yarasın diye. Milattan sonra 3. yüzyıla kadar geri gitmemiz gerekiyor. Bu kadar geriye gittiğimizde ilk çay kalıntılarını bulmuş oluyoruz. Çin’in güneybatısında insanlara şifa amacı ile hazırlanan, daha çok medikal bir amacı olan hatta o zaman tam olarak dünya tarafından bilinmeyen bir bitki.

Satılması ve ticari ürün haline gelmesi için 13 yüzyıl geçmesi ve yüzyılların 16. yüzyılı göstermesi gerekiyor. Portekizli tacirlere iletilen çay o zamandan itibaren tüm dünyaya yayılıyor.

Tabii ki Portekizliler İngiltere’ye bu ürünü götürdükten sonra İngilizlerin hayatı bir daha asla eskisi gibi olamıyor. Çünkü çay, İngiltere’nin en eski geleneği olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

İngiltere’den ise daha sonrasında tüm dünyaya pazarlanır hale geliniyor çünkü Çin’in çay üzerindeki sahipliğini kırmak istiyor İngiltere.

Çay nasıl keşfedildi?

siyah çayın tarifi

Çayın keşfedilişi bir garip hikaye diyebiliriz. Milattan önce 2737 yılında Çin İmparatoru Shennong’un kaynamış suyuna çay yaprakları karışıvermiş. Ardından bir henüz çayı olduğunu bilmediği içeceğinden bir yudum aldığında o mükemmel tadı fark etmiş. Keşfi de buraya dayandığı söyleniyor.

Çayın Çin’de yolculuğu bambaşka bir yazının konusu çünkü çay ile o kadar iç içe geçmiş özel bir ülke ki farklı açılardan derinlemesine bir araştırma yapmak gerekir.

Ancak çay yavaş yavaş dünyaya yayılmaya başladıktan sonra her ülke kendi mizansenleri ile ve tatları ile yeniden üretildi. Çin’nden sonra çayı en çok sahiplenen ülkelerden bir tanesi ise Japonya oldu.

Japonya’ya gittiğinizde göreceğiniz uzun uzadıya çay seramonileri de bu nedenle gerçekleşir.

Kore ve Vietnam gibi Asya ülkelerinde de farklı şekillere bürünüp insanların içini ısıtmıştır çay.

İngiltere ve Hindistan’dan sonra dünyanın her yerine yayılmaya başlayan çay, Türkiye’de de yüksek oranda tüketilir hale geldi. Bizde en çok tüketilen versiyon ise tabii ki bildiğiniz üzere siyah çay.

Özellikle Japonya ve Çin’de çayın neredeyse her rengi ve türü tüketilirken Türkiye siyah çay konusunda dünyanın en büyük tüketicilerinden bir tanesidir. Aynı zamanda siyah çay üreterek de çaya verdiği değeri anlatmış olur.

Türk kahvesinden dahi daha yaygın olan bir içecek tam olarak çay.

Artık güzel bir çay demleyip keyfini çıkarabilirsiniz.

Leave a Reply