Antep’in en yöresel en güzel lezzetlerinden bir tanesidir beyran çorbası. Eğer Antep’e yolunuz düşerse mutlaka tadılmalı listesinde yer açmalısınız.


Malzemeler

 • 1 kg kuzu gerdan
 • 1 baş sarımsak
 • 1 su bardağı pirinç
 • 200 gr. kuzunun iç yağı
 • Karabiber, kırmızıbiber

Hazırlanışı
Kuzu gerdan düdüklü tencerede ya da normal tencerede iyice kaynatılır. Pişen etler daha sonra kemiklerinden sıyrılır ve didiklenir. Bir tabağa ayrılır. Etin suyu tencereye alınır. İçerisine pirinç atılır et suyuyla pişirilir. Buna etler de ilave edilir. Sarımsak, karabiber, kırmızı biber bolca eklenir. Tuz ilave edilir. Servis yapılırken tabakların üzerine iç yağ eritilir ve azar azar dökülerek servis edilir. (Kaynak: Ebruliyemekler.com)

Not: Beyran çorbası Antep mutfağının en özgün yemeklerinden biridir. Aslına uygun yapılan bir Beyran Çorbasını, Gaziantep’te Metanet Beyran Lokantası‘da tadabilirsiniz.)

Leave a Reply

 1. Metanet Lokantası Gaziantep

  […] bir restoran olan Metanet, bölgeye özel lezzetlerin tümüne hakim. Koyun etinden yapılan Beyran Çorbası, etin iyice temizlenmesinin ardından yaklaşık 3 saat suda bekletilerek yüksek ateşte […]

 2. Metanet Lokantası’nda “beyran çorbası” ile kahvaltı

  […] en bilinen Beyrancılarından biri olarak gösterilen Metanet Lokantası‘nda kahvaltıyı Beyran Çorbası ile yapan şefler, gurmeler ve yazarlar bu farklı kahvaltı kültüründen büyük zevk […]