Taze SoğanSalata soğanı ya da yeşil soğan da denilen taze soğan, kendi başına bir türü simgelemez. Değişik türlerdeki soğanların tam olgunlaşmamış, körpe halleridir. Bundan dolayı, taze soğanlar birbirlerinden farklı biçimlerde görünürler. Bazıları çok ince olurken, bazıları çok tombuldur. İçleri boş, uzun yapraklı Gal soğanı ilkbaharda yenmek üzere, özel olarak yetiştirilirken, buna oldukça benzeyen, ancak kırmızı soğanın olgunlaşmamış hali olan bir başka soğan da aynı mevsimde rahatlıkla, sebzelerle birlikte yiyebilirsiniz.

Birçok Batı ülkesinde, son zamanlara kadar taze soğan hep çiğ olarak servis yapılır ve böyle yenirdi. Ancak, Doğu mutfaklarının giderek artan etkinliği, bu mutfaklara duyulan ilgi ve merak, taze soğanın yemeklerle birlikte pişirilerek yenmesine neden oldu. Taze soğan, yaprakları çorbalarda, beyaz kısımları ise breze yapılarak yenildiğinde son derece lezzetli olur.

Taze soğanlar, tüm sote tarzı pişirmelerde, sarımsak, zencefil, çili biberi ve taze kişnişle birlikte çok güzel sonuç verir. Taze soğanları, ayrıca, buharda ya da ızgarada  da pişirebilirsiniz.

Çok eski zamanlarda, Roma, Mısır, Pers ve Yunan halkları tarafından tıbbi amaçlarla kullanılmış olan soğan, bugün de aynı amaçla kullanılmaktadır. İdrar söktürücü ve sindirim sistemini uyarıcı etkilerinin yanı sıra iskorbüt hastalığını da önleyen, doğal bir antiseptiktir. Çoğu kez soğuk algınlığı ve gribi önlemek için kısa süreli bir kür şeklinde, hergün kullanılır.

A, B ve C vitamini ile fosfor ve kükürtten zengindir.

 

 

Leave a Reply