Malzemeler 4 cl Cin 2 cl Vermut (Dry) 1 dash* Angostura Bitter Garnitür: Yeşil zeytin Bardak: Kokteyl bardağı Hazırlanışı Malzemeler mixingglass’ta 4-5 parça küp buz ile karıştırılıp bardağa süzülür. Bu kokteyl Angostura Martini olarak adlandırılabilir (* Dash: Damlalıktan bir silkeleyişte dökülen damla miktarını belirten bir Amerikan yemek ölçü birimidir. 1 dash yaklaşık 5-6 damlaya karşılık…

Malzemeler : Küp buz 2 1/2 ölçü Cin 1 1/2 çay kaşığı sek-dry vermut 2 adet arpacık soğanı Hazırlanışı: Karıştırma bardağını yarısına kadar buz ile doldurun. Cin ve vermutu ekleyip bir kaşıkla karıştırın. Karışımı süzerek kokteyl bardağına dökün, içine 2 arpacık soğanı da ekleyerek servis edin.

Malzemeler 3,0 cl Cin 1,5 cl Vermut (Sweet Red) 1,0 cl Vermut (Dry) 1,5 cl Portakal Suyu Garnitür: Portakal dilimi Bardak: Kokteyl bardağı Hazırlanışı Bütün malzemeleri shakerda küp buzla çalkalayıp, kokteyl bardağına aktarın.

Malzemeler 1 kadeh 75 ml. votka veya cin 1 çorba kaşığı sek vermut (Martini Dry) 2 çorba kaşığı salamura zeytinin suyu (veya acı turşu suyu) 1 adet salamura zeytin 1 dilim limon Hazırlanışı İçkileri ve salamura suyunu bol buz ile bir kokteyl çalkalayıcısına koyun ve iyice çalkalayın. Limon dilimini martini kadehinin kenarında ve içinde gezdirin…

Malzemeler 2 cl Cin 2 cl Sek Vermut 1 tbsp* Kayısı Likörü 1 tbsp Triple Sec Bardak: Kokteyl bardağı Hazırlanışı Tüm malzemeler buz ile karıştırılır ve bardağa süzülür. (*Tbsp: İngiliz yemek ölçü birimi birimi “tablespoon”un kısaltmasıdır. Yaklaşık olarak 1 tbsp, 15 ml. ye karşılık gelir, bu da göz kararı olarak ise yaklaşık “1 çorba kaşığı”dır.)

Malzemeler 3,0 cl Votka 0,5 cl Vermut (Dry) 1,0 cl Blue Curaçao Likör Garnitür: Twist limon, nane dalı Bardak: Martini bardağı uzun Hazırlanışı Bütün malzemeler shakerda karıştırılıp, uzun martini bardağına aktarılır.

Malzemeler 1,5 oz* Whisky (Rye-Çavdar Viskisi) 3/4 oz Vermut (Sek) 3/4 oz Ananas Suyu Garnitür: Portakal zest Bardak: Kokteyl bardağı Hazırlanışı Kırık buzla mixingglass’ta malzemeler karıştırılır, bardağa süzülür. (*Oz: İngiliz sıvı ölçü birimi. Yaklaşık olarak 1 oz=3 cl. dir)

Malzemeler 1 bk* grenadine 1 cl portakal suyu 2 cl sek vermut 4 cl cin Yapılışı Grenadine bardağın dibinde kalacak şekilde atılmalıdır. Garnitür olarak tranş portakal ve kiraz kullanabilirsiniz. *Bk: bar kaşığı

Malzemeler: 3 cl cin 3 cl tatlı kırmızı vermut 3 cl campari Hazırlanışı: Cin ve buzu bardağa koyun. Campari ve vermut ilave edin. Bardağın içinde tüm malzemeleri karıştırın.

Malzemeler 3 cl. Burbon 4.5 cl. Dry Vermut Yarım limonun suyu Hazırlanışı Malzemeleri buzla karıştırıp çalkalayın. Kokteyl bardağına süzün.