Selçuklu’da yemek kültürüne dair en başarılı kitap… Dünyanın en prestijli yemek kitapları ödülü sayılan ve yemek kitapları nobeli olarak adlandırılan Gormand Cookbook Awards tarafından dünyanın en iyisi seçilen bir kitap. (Best in the World Gourmand – En İyi Mutfak Tarihi kitabı)

Selçuklular Anadolu’nun en zengin zamanında Anadolu’da yaşamışlardır. Bu zenginlik en çokta mutfakta kendini göstermiştir. Geldikleri yerlerden getirdikleri, komşu mutfaklardan harmanladıkları ve bereketli Anadolu toprağı mutfağının ana hatlarını belirlemiştir.

Türk ve Osmanlı mutfak kültürünün temellerini oluşturan Selçuklu mutfağı için dönemin koşulları düşünüldüğünde ve yazdı kaynakların azlığı göze alındığında çok ufak bir noktadan hareket edildiği ve tarifler yazıldığı aşikardır. Kitabın içerdiği tariflerden bir kısmı dönem kitaplarında bulunsa da bir kısmının sadece adı ve yahut içeriği kalmıştır.

Selçuklu mutfağına ait tarifler için hepsi bu kadardır demek çok yanlıştır. Amacım Türk mutfak kültürünün derinliğine başka bir pencere açmak ve o yüzyıllarda neler yendiği ve şu anda yediğimiz yemeklerin tarihi açısından bir ışık tutmaktı. Dilerim çalışmam benden sonraki araştırmalar için bir kılavuz olur. (Tanıtım Bülteninden)

Yazar: Ömür Akkor
Yayınevi: Alfa Basım Yayım Dağıtım

Türkçe 210 sayfa
İstanbul, 2013