Kat kat, mis gibi, piştiğinde kokusu ile herkesi mutlu edecek yufka nasıl açılır? Mis gibi börekler nasıl yapılır? Sizin için cevaplıyoruz.

Yufka Yapmanın Püf Noktaları

Adım 1: Yufkaların hamuru için kullanacağınız tüm malzemeleri öncelikle tezgah üzerine yerleştirin ve hepsini hazır halde tutun. Bu sayede herhangi bir eksikle karşılaşmamış olur, yufka hamurunu yoğururken elleriniz kirlenmeden rahatça malzemelere ulaşmış olursunuz.

Adım 2: Hamur için kullanacağınız unu eleyin. Bu sayede daha yumuşacık bir hamur elde edeceksinizdir. Yufka hazırlığı için en önemli noktalardan bir tanesidi de budur.

Adım 3: Kullanacağınız suyun oda sıcaklığından az daha yüksek olmasına özen gösterir. Hafif sıcak olan su hem kuru hem de yaş mayayı daha aktif hale getirir ve beklediğiniz sonucu almanıza yardımcı olur.

Adım 4: Yoğurma kısmında elinizi birazcık hızlı tutun. Eğer yavaş hareket ederseniz bezelerin yapışmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden elinizi çabuk tutup hızlı bir şekilde yoğurmalı ancak dikkatli olmalısınız.

Adım 5: Bezelerin birbirine yapışmaması için aralarında mutlaka ve mutlaka üç ya da dört parmak boşluk bırakın. Bu sayede şiştiklerinde birbirlerine yapışmayacaktır.

Adım 6: Bezeleri hangi tarifte kullanacaksanız ona göre bir incelikte açmalısınız. Örneğin baklava için yufka açıyorsunuz o zaman gerçekten oldukça inceltmeniz gerekir bezeleri bir araya toplandığınız yufkayı.

Adım 7: Farklı kalınlıklarda açmanız gereken hamurlar olabilir, buna uygun merdane ya da oklavayı seçmeyi de unutmayın. Dilerseniz önce merdane ile inceltebilir ardından da oklava ile yaprak haline getirebilirsiniz.

Leave a Reply