Yatağınızda durmak bilmeyen bir mide kıyılmasıyla kalktınız, bir bakmışsınız buzdolanın önünde volta atmaya başlamışsınız. Orada durun, elinizdeki yüksek kalorili sucukları, peynirleri bırakın ve bu tariflere göz atın…

“Gece acıktım! Ne atıştırsam?” sorunu, hele aylardan Ramazan ise her mutfakta cereyan eden bir meseleye dönüşüyor. Malum, gece acıkmaları, akşamları olur, olmadık saatte kendini gösteren iç ezilmeleri, mide kıyılmaları, buzdolabı önü lüzumlu lüzumsuz piyasa turları organize ettirir bize. Sadece bu mu?

Çocukluğumdan beri kaç kere gece uyanıp ‘Açım’ diye buzdolabına ya da kilerdeki kuru gıda dolabına saldırmışlığım vardır, sayısını unuttum! Elinize gelen her şeyi yiyerek ertesi sabaha pişmanlıklarla uyanmak istemiyorsanız, buyurun Arda’nın buzdolabından kendince masum gece atıştırmalıklarına.

Dolabınızda bulunsun

Zor gecelerin dostu bu 3 yiyecek sizi iki rüya arası istenmeyen kalorilerden, yağlardan koruyacak.

1. Muz: Sizi bilmem ama beni oldukça tok tutuyor. Gece çok acıktığımda serin serin yenen bir muz o göz dönmelerin önüne geçebiliyor.
2. Salatalık: Çoğu su, kilo yapmaz, can sıkmaz. Akşam sıcağında harareti almakta üstüne yoktur. Bol tuz, bol limonla tadına doyum olmaz.
3. Yulaf kepeği: Dolabın her daim en sağlıklı arkadaşı. Malum, kaşık kaşık yenecek bir şey değil. Fakat sağlıklı gece atıştırmalıkları hazırlamak için kusursuz bir malzeme. Öğlenden hazırlayıp atın dolaba. Gece dolabı açıp elinizi uzattığınızda, sağlıklı bir şey yemenin verdiği huzurla yatağınıza dönün.

Haftanın tarifleri

Yulaf kepekli kek
İster sabah kahvaltı niyetine ister gece karnınızdan çıkan sesleri susturmak niyetine. Tarifi gayet basit, hazırlanışı pratik.

Ne lazım?
250 gram yulaf kepeği, 3 yumurta beyazı, 2 kaşık toz tarçın, 1 paket kabartma tozu
Nasıl yapılır? Hepsini güzelce karıştırıp 170 derecede fırında pişirin. Soğuyunca streçleyip buzdolabına atın. Acıktıkça kenarından kemirin.

Yulaf kepeği cipsi
“Atıştırmalığın hem sağlıklısı hem lezzetlisi olur mu?” diyenlere işte yanıtım!

Ne lazım?
150 gram yulaf kepeği, 150 gram yağsız beyaz peynir ya da tatlı lor peyniri, 3-4 yumurta beyazı, 2-3 kaşık zeytinyağı

Nasıl yapılır?
Tüm malzemeleri karıştırıp yapışmaz bir tavada kaşıkla porsiyonlayıp kaşığın tersiyle bastırıp her iki tarafını da cips gibi pişirin. Soğuyunca bir poşete koyup o gece iç kıyılması anında tüketilmek üzere buzdolabında muhafaza edin.

İnce bulgurlu, kinoalı tabure
Kinoa’nın yağ oranı düşük, besleyici özelliği bir hayli fazla. Kinoa’yla kolayca bir kısır yapıp dolaba atın, acıktıkça atıştırın. Açlığınızı tamamen keser.

Ne lazım?
100 gram ince bulgur veya kinoa, birer tutam maydonoz, nane ve dereotu, bir avuç ceviz içi, yarım limonun suyu, üçer kaşık nar ekşisi ve zeytinyağı

Nasıl yapılır?
Derin bir kaba ince bulguru koyun, bulgurun üzerini geçecek kadar kaynar su koyup kabın ağzını nemli bir bezle örtün 10 dakika sonra ince bulgurunuz şişmiş ve pişmiş oluyor. Yeşillikleri ince kıyıp bütün malzemeyi harmanlayıp lezzetli ve doyurucu bir atıştırmalık elde ediyorsunuz.

Arda Türkmen
Leblon‘un Şef ve İşletmecisi