Gelişmiş ülkelerin hemen hepsinde sushi restoranı bulmak mümkün. Bunların bazıları geleneksel dekorasyonu ve müziği ile kültürün izlerini taşırken kimi daha çağdaş, hatta aykırı ifadeye sahiptir.

Bulunduğunuz şehirde şayet “Japon mahallesi” varsa diğer tüm seçenekleri bir tarafa bırakıp mahallede tatmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Neticede mahallede Japon ahalisiyle birlikte yerken balığın en tazesine, deniz mahsulünün en çeşitlisine ve ustanın en maharetlisine denk gelirsiniz. Sushi ustaları genellikle başka bir ustanın el vermesi sayesinde çıraklıktan ustalığa geçerler ve bu iş yıllar süren sabırla gerçekleşir.

Her işin bir raconu olduğu gibi sushi barlarda yemek yemenin de raconu, usulü vardır. İşte bunlara birkaç örnek:

• Chopstick denilen yemek çubuklarınızı yemeğin içine batırmayın veya kapları kendinize çekmek için kullanmayın, sadece yemekleri ağzınıza götürmek için yararlanın.

Sushi• Ne kadar sık gitseniz de sushi ustasına sipariş vermeyin. Bu ayıp karşılanır.

• Çorbanın içindeki katı malzemeleri chopstick yardımıyla yedikten sonra dikerek içebilirsiniz. Dikerken şapur-şupur ses çıkarmak bizdekinin aksine Japonlar tarafından tuhaf karşılanmaz.

• Özellikle “temaki (hand-roll) yerken ellerinizle yiyebilirsiniz, hatta başka türlü biraz zor yersiniz!

Wasabi-soya ikilisi konusunda sıkça yapılan hatalar vardır. Genelde wasabiyi soya sosunun içinde eritip sushiyi içine bandırma gibi bir alışkanlıklar vardır ki bunun nereden çıktığı bilinmez. Nihai görüntü içinde pirinçler yüzen çamur sosu gibi bir şey olur. Bir kere ister nigiri olsun, ister maki, sadece balık kısmı soya sosuna çok hafifçe değdirilir. Pirinci soyaya daldırmak ustaya hakaret anlamına gelir. Çünkü ustanın maharetlerinden belki de en önemlisi pirinci doğru kıvama getirmektir. Eğer ekstra wasabi ihtiyacı varsa o zaman chopstick ucuna wasabi alıp, yine balığın üzerine sürülür.

• Son olarak; ustadan asla hesap istenmez. Sushi yapan ellerin “para” tutması mümkün değildir.

Kaynak: iyiyemek.com