Ortaçağ aristokrat sofralarının aranılan lezzeti Somon balığı, günümüzde de seçkin davetlerin gözde tatlarından… Ekonomik değeri yüksek somon balığı genellikle pişirilerek ve tütsülenerek tüketilir. Özel ağaçlarda gerçekleştirilen tütsüleme işlemi bu son derece besleyici balığın lezzetine lezzet katar.

Somon, göçebe bir balıktır. Açık denizlerin bol oksijenli sularında yaşayan somon, üremek için tercih ettiği tatlı sularda avlanır. Tatlı sularda ortalama iki yıl kalan yavru somonlar, boyları 15-20 cm.’ye ulaştıklarında tekrar özgürce var olabilecekleri tuzlu sulara geri göç ederler. 3 yaşından küçük olan somonlar tüketilmek için idealdir.

Somon balığının pek çok çeşidi vardır. Geleneksel yöntemlerle tütsülenen yabani somon, en değerli somon cinsidir. İsveç ve Norveç somonu da günümüzde çokça tüketilen ve bilinen somon türleri arasında yerini alır. Danimarka ve Kanada somonları ise az tercih edilen somon çeşitlerindendir.

Tütsülenmiş somona lezzetini kazandıran, tütsüleme işleminin yapıldığı ağaçlardır. Kayın, meşe, dışbudak gibi ağaçlarda tütsülenen somona, adaçağı ve ardıçla aromatik kokular kazandırılır.

Somon balığı Omega 3 yağ asitleri açısından tüm diğer balık ve et türlerine oranla daha zengindir. Göğüs ve bağırsak kanseri gibi hastalıklara karşı adeta kalkan görevi gören somon balığı aynı zamanda beyni de güçlendirerek alzeheimer gibi rahatsızlıklarında önüne geçer.

İster tütsülenmiş ister taze ya da dondurulmuş çeşitleri ile olsun somon balığını sofralarınızdan eksik etmemelisiniz. Özellikle yaz aylarında çok daha hafif beslenme ihtiyacı duyulduğu göz önüne alınırsa, hazırladığınız salatalarınızı somon balığı ile çeşitlendirebilir, böylece sağlıklı bir beslenme programı uygulayabilirsiniz.

Bazı somon tariflerine aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz:

 

Leave a Reply

 1. silber

  peki hangi şarapla gider; bu konuda da bilgi verirseniz..

 2. Somon için lezzetli bir alternatif

  […] Somon son yıllarda mutfaklarımızda özel bir yer edindi. Sağlığa son derece yararlı olduğu bütün sağlık araştırmalarında tekrarlanan bu balığı ideal şekilde pişirmenin sırlarını yazdım. […]

 3. Hollandez Sos (Hollandaise)

  […] balık yemeklerinde (Somon veya levrek gibi) kullanılan yumurta ve tereyağıyla hazırlanan bir sostur […]

 4. İskandinav Mutfağı - Gurme Rehberi

  […] balığı, Norveç somonu, İsveç köftesi vs. derken ülkemizde de İskandinav mutfağına yönelik bir ilgi […]

 5. Somon Füme

  […] Somon balığının en sevilen ve tercih edilen lezzetidir füme somon. Somon pastırması olarak da nitelenebilecek somon fümeyi hazır alabileceğiniz gibi, aşağıdaki tarifle evinizde de yapabilirsiniz. […]

 6. Somon Füme | Universal Magazin - Dergi - Magazin Haberleri

  […] Somon balığının en sevilen ve tercih edilen lezzetidir füme somon. Somon pastırması olarak da nitelenebilecek somon fümeyi, hazır alabileceğiniz gibi, aşağıdaki tarifle evinizde de yapabilirsiniz. […]

 7. Dardanel’den zeytinyağlı somon lezzeti

  […] sürdüren, lezzetleriyle sofralara mutluluk katan Dardanel, en yeni ürünlerinden somonla da gönülleri fethediyor. Sağlıklı ve pratik beslenmeye önem verenlerin gözdesi olmaya aday […]

 8. Cenova Sos (Somon Sos) Tarifi - Gurme Rehberi

  […] (500 gram somon balığı […]