Vietnam, nemli tropik ikliminin de etkisiye pirinç tarlalarıyla ünlü bir ülke. O nedenle de pirinç bu iyi insanların hayatlarının her yanına derinden nüfuz etmiş. Yemekleri de ağırlıklı olarak pirince dayanıyor. Sabah kahvaltısında çay-kahve diye bir şey yok. Vietnamda sabahları sadece ’Pho’ (Fo) adı verilen makarna çorbası içiliyor.

Ülkenin her yanında binlerce seyyar ya da tezgáh üstü çalışan Pho çorbacısı var. Çorbanın temelinde bol tavuk suyu ve bunun içine atılmış bir avuç haşlanmış pirinç makarnası var. Bu makarnalar ince, yarı saydam ve uzun. Bu tavuk suyu ve makarna temeli üzerinde Pho çorbaları diğer katkı malzemelerine göre çeşitleniyor: Deniz mahsulü Pho, vejetaryen Pho, parça etli Pho, tavuklu Pho gibi. İçlerine ayrıca taze baharat otları, yeşil soğan, domates ve dereotu gibi lezzet vericiler konuyor.

Vietnam mutfağı gerçekten çok ama çok rafine bir mutfak. Kendine özgü inanılmaz güzel lezzetleri, estetiği var. Üstelik son derece hafif. Yemeklerde neredeyse hiç yağ yok. Tatlıları ise hiç tahmin edemeyeceğiniz bileşimlerden oluşuyor.

Vietnam mutfağı oldukça zengin ve lezzetlidir. Vietnam, Çin ve Fransız geleneklerinin bir karışımından oluşan bu mutfakta, yerel tatların bolluğu öne çıkar. Bölgedeki diğer tüm ülkeler gibi burada da pirinç veya şehriye yemeklerin ana malzemesidir. Doğal olarak balık çeşitleri çok zengindir.

Ulusal Spesiyaller;
– Sabah kahvaltısı genelde, Pho olarak adlandırılan bir şehriye çorbası şeklindedir.
– Fransız tarzı baget ekmekler, bütün Vietnam’da yaygındır.
– Nem (Şehriye, yumurta ve mantarla karıştırılan domuz eti, pirinç yaprağına sarılır ve kızartılarak, sıcak servis edilir)
– Banh Chung (Tatlı pirinç, domuz eti ve soğanlar geniş yapraklara sarılır ve pişilir. Soğuk da servis edilir.
– Vietnam yemekleri fermente edilmiş balık sosu olan Nouc Mam olmadan eksik kalmış sayılır.

Ulusal İçecekler;
– Yeşil çay, her an ve heryerde bulunur.
– Genelde hemen müşterinin masasında ve gözü önünde hazırlanan lezzetli ve Fransız tarzı taze kahve
– Bia Hoi (Yerel bir tür bira)
– Tüm ülkede oldukça tercih edilen bir içki olan Pirinç şarabı. Oldukça sert ve uyarıcı özelliği ile bilinir.

Köpek ve yılan eti yiyen Vietnamlılar’ın bizden farklı yeme-içme alışkanlıkları olsa da, şöhreti dünyaya yayılmış Vietnam Mutfağı, deniz mahsülleriyle eşsiz lezzetlet sunuyor. Gece pazarlarındaki restoranları ise ilk başta insanı tereddütte bıraksa da, size hiç de pişman olmayacağınız bir deneyim vadediyor. Buralarda daha önceden hiç görmediğiniz büyüklükte deniz kabuklularına raslıyorsunuz. Jumbo karidesler, kerevitler, yengeçler ve istiridyeler yenmeye ve görülmeye değer. HCMC gece pazarındaki Hai Lua Food Countryside, deniz mahsüllerini rahatlıkla yiyebileceğiniz bir açık sokak restoranı. Şehrin en iyi Vietnam restoranları Hoi An ve Que Viet ve en iyi deniz mahsülleri restoranı Song Ngu sayılabilir. Bu arada sayısı gittikçe artan fine-dining restoranların da şehirde ciddi bir müşteri potansiyeli söz konusu. Sosyal ve kültürel merkez olan başkent Hanoi’de de restoran sıkıntısı yaşamayacağınız garanti. Sokak yemeği yerine şık restoranlar arıyorsanız, doğru adresler Club de L’Oriental ve Mandarin Restaurant. Ayrıca Club Opera da şehrin en iyi Vietnam restoranı. Bu arada her yemek öncesi taze ve buz gibi yeşil Hindistan Cevizi suyu içmeyi ihmal etmeyin! Hem çok sağlıklı hem de lezzetli.

Leave a Reply

  1. Özel tatlarıyla Uzakdoğu restoranları - Gurme Rehberi

    […] Japon mutfağı geliyorsa, bir daha düşünün deriz. Günümüzde popülerliği gittikçe artan Vietnam, Tayland ve Kore mutfaklarının en güzel restoranları, İstanbul’da gittikçe genişleyen bir […]