Yoğurtlu kızarmış tavuk tarifi tam da istediğiniz gibi çıtır çıtır bir tavuk yemeğidir.

Tavuğu yıkayıp iyice kurulayın. Tavuğu alacak büyüklükte bir kabın içine yerleştirin.

Yoğurdun 150 gr ını bir kenara ayırın. Kalan malzemenin tümünü bir kapta karıştırın. Karışımı tavuğun üstüne dökün ve en az 8 saat buzdolabında marine edin. Zaman zaman Marinatı kaşıkla tavuğun üzerinde gezdirin.

Ertesi gün fırını 190 C’ye ısıtın. Tavuğu bir güveç kabına koyup (Aşçının önerisine bakın) üstüne marinattan dökün. Güveci kapatıp tavuğu 1,5-2 saat fırında kızartın. (Tavuğa bir şiş veya çatal batırıldığında berrak bir su akmalı) Kızartma süreci boyunca tavuğun üzerine ara sıra marinattan sürün.

Tavuğu güveç kabından çıkartıp sıcak tutun. Kabın içindeki suları bir tencereye dökün. Geri kalan yoğurda da ekleyip hızlıca çırpın.

Eğer pilav ile sunuyorsanız, tavuğu pilavın üstüne koyup, üzerine yoğurt sosunu gezdirin. Naneyle süsleyip sunun.

AŞÇININ ÖNERİSİ: Güveciniz varsa bu tarif için ideal Tavuğu güvece koyup üzerine marinatı döktükten sonra üstünü kapatıp soğuk fırına koyun. Fırını 220 C’ye ayarlayın. Tavuğu güveçte bir buçuk saat kızartın.

DİKKAT: Yoğurt sosunu sakın kaynatmayın aksi takdirde kesilir.

Leave a Reply

  1. Etleri marine etmek için…

    […] Tavuk marinesi :1 çorba kaşığı zeytinyağı, 5 diş ezilmiş sarımsak, 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı limon suyu, 2 tatlı kaşığı hardal, 2 çorba kaşığı beyaz şarap, tuz, biber, kırmızı pul biber karıştırılarak tavukların üzerine dökülür. En az 4 saat en fazla bir gece bekletilir. İlgili Yazılar […]