Yumurta nasıl haşlanır, yumurta haşlamanın püf noktaları nelerdir? Bir yumurta deyip geçmiyoruz, derinlemesine inceliyoruz.

Yumurta haşlamak dünyanın en kolay işi gibi görünse de rafadan, kayısı ya da lop yani katı şekilde pişirmek hiç de o kadar kolay değildir. Her birinin farklı zamanlamaları olmasının yanı sıra genel olarak yumurta haşlanırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları mevcuttur.

Yumurta haşlamanın püf noktaları

  • Yumurtaları haşlamadan önce yıkayın, daha öncesinde yıkamayın.
  • Yumurtaları haşlamadan önce mutlaka dışarıda bekletin, dolaptan çıkardığınız gibi haşlamayın. Böylece kırılmasını ya da çatlamasını önlersiniz.
  • Yumurtaları orta ateşte pişirin. Yüksek ateş hızlı pişirerek ölçüsünü kaçırmanıza ve yumurtalarınızı çatlatmanıza neden olur. Düşük ateş ise pişme süresini uzatır.

Şimdi gelelim yumurta en doğru şekilde nasıl haşlanır konusuna.

Rafadan yumurta için: Önce suyu kaynatın. İlk fokurdamalarında bir kaşık yardımıyla yumurtalarınızı suya bırakın ve minimum 2 dakika maksimum 4 dakika bu şekilde kaynatın. 2 dakikadan az kaynattığınızda yumurtanız pişmez, 4 dakikadan fazla ise artık kayısı yumurta haline gelir.

Kayısı yumurta için: Yine rafadan yumurtada olduğu gibi önce suyu kaynatın, ardından içine tuz attığınız suya yumurtaları yavaşça bırakın. 5 ya da 6 dakika boyunca pişirin.  Bu sayede içi yumuşacık, dışı yumuşacık harika bir kayısı yumurta elde etmiş olacaksınız.

Katı yumurta için: Suyunuzu haşlayın, yumurtaları içine su kaynamaya başladığında bırakın. 7 ya da 8 dakika boyunca pişirin. İçi katı, beyazı iyi pişmiş bir yumurta elde etmiş olacaksınız.

Afiyet olsun.