Yoğurdun Bozulduğunu Anlamanın 5 Kesin Yolu

Sofraların en güzel lezzetlerinden bir tanesi olan yoğurt gerçek anlamda bir hayat kurtarıcı. Hem prebiyotik etkisi ile vücudumuz ve bağırsaklarımız için bulunmaz bir değer hem de aynı zamanda hazmı kolay olduğu için sağlıklı besinlerimizin vazgeçilmezi. Ancak her zaman taze bir yoğurda denk gelemeyebilirsiniz ve bozuk olup olmadığını anlamanız gerekir.

Yoğurdun bozulduğu nasıl anlaşılır?

  1. Koku: Taze yoğurdun hafif ve temiz bir kokusu vardır. Eğer yoğurtta ekşi veya bozuk bir koku alıyorsanız, bu bozulduğunun bir işareti olabilir.
  2. Tat: Tat testi yapmadan önce diğer belirtileri kontrol edin. Eğer yoğurt kötü kokmuyorsa, çok küçük bir miktar tadarak asidik veya bozuk bir tat olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  3. Görünüş: Yoğurdun üzerinde yeşil, siyah veya mavi küf benzeri lekeler varsa, bu yoğurdun bozulduğunu gösterir. Ayrıca, aşırı suyun yoğurdun üzerinde birikmesi de bozulmanın bir işareti olabilir.
  4. Doku: Taze yoğurdun pürüzsüz ve kremamsı bir dokusu vardır. Eğer yoğurtta tanelilik veya sıvılaşma varsa, bu tazeliğini yitirdiğinin bir göstergesi olabilir.
  5. Saklama Koşulları: Yoğurt, genellikle açıldıktan sonra buzdolabında 7-10 gün içinde tüketilmelidir. Yoğurdu bu süreden daha uzun süre sakladıysanız, bozulma riski artar.

Sonuç:

Yoğurdun bozulup bozulmadığını anlamak için koku, tat, görünüş, doku ve saklama süresini dikkate almak önemlidir. Herhangi bir şüphe durumunda, sağlık risklerini önlemek için yoğurdu tüketmemek en iyisidir.

Aklınıza ilk gelecek seçim büyük bir ihtimalle tatmak olacaktır. Kaşığınızın ucu ile yoğurdu tattığınızda ve ekşi bir tat aldığınızda yoğurdun bozuk olduğunu düşünürsünüz ancak her zaman ekşi yoğurt bozuk yoğurt demek değildir.

Yoğurdun geçirdiği bu değişim yani ekşimesi düzgün şartlarda bir süre bırakmadığınızda da gerçekleşebilir. Örneğin yemek masasında uzun süre durmasından dolayı da yoğurt ekşiyebilir ancak bu bozulduğu anlamına gelmez.

Eğer kaşığınızın ucuyla tattığınız yoğurttan alkollü bir tat alıyorsanız işte o  zaman yoğurt bozulmuş diyebilirsiniz. Ancak dikkat edin, fazla bozuk yoğurt tüketmemeye özen gösterin.

 

Yoğurdunuzun bozuk olup olmadığını daha iyi anlamak istiyorsanız rengine bakmanız gerekir. Açık beyaz renkte olması gereken yoğurduğunuz eğer özel bir yoğurt değilse ve sarıya çalmaya başlıyorsa bozulduğunun ilk işaretini görmüş olursunuz.

Satın aldığınız yoğurt eğer organik değilse ve paketli bir şekilde aldıysanız paketi açıldıktan sonra 2 gün içinde tüketmelisiniz ki herhangi bir bozulma evresine geçmemiş olsun.

Çünkü yoğurt aktif bakteriler içerir ve bu bakteriler buzdolabı ortamında dahi üremeye ve farklı bir form almaya başlayabilir.

Bu iki yöntem yoğurdunuzun bozuk olup olmadığını anlayacağınız yöntemlerdir.

Bol yoğurtlu ve mantılı günler dileriz.