Sofraların en güzel lezzetlerinden bir tanesi olan yoğurt gerçek anlamda bir hayat kurtarıcı. Hem prebiyotik etkisi ile vücudumuz ve bağırsaklarımız için bulunmaz bir değer hem de aynı zamanda hazmı kolay olduğu için sağlıklı besinlerimizin vazgeçilmezi. Ancak her zaman taze bir yoğurda denk gelemeyebilirsiniz ve bozuk olup olmadığını anlamanız gerekir.

Yoğurdun bozulduğu nasıl anlaşılır?

Aklınıza ilk gelecek seçim büyük bir ihtimalle tatmak olacaktır. Kaşığınızın ucu ile yoğurdu tattığınızda ve ekşi bir tat aldığınızda yoğurdun bozuk olduğunu düşünürsünüz ancak her zaman ekşi yoğurt bozuk yoğurt demek değildir.

Yoğurdun geçirdiği bu değişim yani ekşimesi düzgün şartlarda bir süre bırakmadığınızda da gerçekleşebilir. Örneğin yemek masasında uzun süre durmasından dolayı da yoğurt ekşiyebilir ancak bu bozulduğu anlamına gelmez.

Eğer kaşığınızın ucuyla tattığınız yoğurttan alkollü bir tat alıyorsanız işte o  zaman yoğurt bozulmuş diyebilirsiniz. Ancak dikkat edin, fazla bozuk yoğurt tüketmemeye özen gösterin.

bozuk yoğurt nasıl anlaşılır

Yoğurdunuzun bozuk olup olmadığını daha iyi anlamak istiyorsanız rengine bakmanız gerekir. Açık beyaz renkte olması gereken yoğurduğunuz eğer özel bir yoğurt değilse ve sarıya çalmaya başlıyorsa bozulduğunun ilk işaretini görmüş olursunuz.

Satın aldığınız yoğurt eğer organik değilse ve paketli bir şekilde aldıysanız paketi açıldıktan sonra 2 gün içinde tüketmelisiniz ki herhangi bir bozulma evresine geçmemiş olsun.

Çünkü yoğurt aktif bakteriler içerir ve bu bakteriler buzdolabı ortamında dahi üremeye ve farklı bir form almaya başlayabilir.

Bu iki yöntem yoğurdunuzun bozuk olup olmadığını anlayacağınız yöntemlerdir.

Bol yoğurtlu ve mantılı günler dileriz.

Leave a Reply