Yerli Malı Haftası, çocukluğumuzdan bizlere kalan en güzel anlardan bir tanesidir. Yıl boyunca Yerli Malı Haftası ne zaman diye birbirimize sorar, en sonunda o gün gelince mutlu olurduk. Çünkü o hafta tamamen evden getirilen yiyecekleri yer, meyve, sebze, börek, çörek gibi enfes yiyeceklerin tadını çıkarırdık.

Sıra düzeni bile Yerli Malı Haftası’nda değişir, U şeklini alırdı ve biz de kolaylıkla yiyeceklere ulaşabilirdik. Gelin öncelikle Yerli Malı Haftası’nın tarihi ve nasıl ortaya çıktığına bakalım.

 

“Yerli Malı Haftası (Resmî adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası), 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye’de tüm okullarda kutlanan belirli günler ve haftalardandır [1].

II. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu amaçla Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi’ni toplandı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlandı. 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi.

Haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi vurgulanır. İnsanların parasını, malını, eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve dikkatli kullanmasına tutumlu olmak denir. İhtiyaçlara harcandıktan sonra artakalan para ile yatırım yapmanın önemi üzerinde durulur. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulur.

Okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır.”

Kaynak: Wikipedia

 

Yerli Malı Haftası’nda ise tabii ki yiyecekler yerli olmak zorundadır ve afiyetle mideye indirilmelidir.

Sırasıyla Yerli Malı Haftası Yiyecekleri

Muz, elma, ayva, portakal, mandalina, nar, greyfurt, kivi, kestane, envai çeşit börek, ev yapımı yemekler, kısır, patates salatası ve Türk üreticilerden satın alınmış içecektir.

Koli koli alınan içeceklerle birlikte evden geitirilen yemekler afiyetle yenir, Yerli Malı Haftası mutlu bir hava ile kutlanır.

Yerli Malı Haftası kutlu olsun!