Taze fasulye yaz mevsiminin en sevilen yemeklerinin sebzesidir. Kuru fasulye kadar Türk mutfağının başlı başına bir “amiral gemisi” olmasa da, taze fasulye de sofralarımızda sık aranan bir lezzettir. Hele usta ellerle, usulüne uygun pişirildiğinde tadına doyum olmaz.

Etli taze fasulye olarak sıcak ana yemek olarak tercih edilebildiği gibi, zeytinyağlı taze fasulye olarak pişirilip soğutulduktan sonra da yenilebilir. Özellikle Akdeniz ve Ege mutfağıyla büyümüş olanlar, yazın soğuk yenen zeytinyağlı taze fasulyenin lezzetini çok iyi bilirler (Bkz: Zeytinyağlı tarifler).

“Fasulyeyi pişirmek değil, tazesini seçmek önemli” diyenler son derece haklı. Lezzet konusunda hakkını veren bir taze fasulye yemeği için seçilen fasulye bayat olmamalı. Taze fasulye için öncelikle seçilen fasulyenin körpe, taze, az kılçıklı olması önemli. Fasulye kılçıklıysa, doğrama esnasında her iki yanından kılçıkları sıyırılıp ayıklanmalı. Fasulyenin her iki ucunu bıçakla ayıkladıktan sonra kılçıklarını da aynı şekilde ayırabilirsiniz. Çalı fasulyesini tercih ediyorsanız, daha yassı olması nedeniyle boyuna ayrıca kesebilirsiniz.

Fasulyenin taze olup olmadığını anlamınız çok kolay. Elinizle kırdığınız fasulye oldukça gevrek ve kolayca kırılıyorsa tazedir zaten. Taze fasulye yemeği için ince kıyılmış soğan ve kabukları soyulmuş domatesleri doğrayıp bir çay bardağı zeytinyağı ile birlikte, fazla derin olmayan bir tenceye ekleyin. Pişirme süresi olarak püf noktası, önce orta ateşte, sonra hafif ateşte yarım saat kadar pişirmeniz. Fasulyelerinizin koyu rengi açılmaya ve yumuşamaya başladıysa yemeğiniz pişti demektir.

Zeytinyağlı fasulye pişirirken 1-2 tatlı kaşığı şeker (ya da 1-2 kesme şeker) katarsanız yemeğiniz daha da lezzetli olacaktır. Zeytinyağlı sebzeleri pişirirken şeker eklenmesi hem tat katacak hem de zeytinyağının tadını dengeleyecektir. Ayrıca şeker, zeytinyağlı fasulyenin piştikten sonraki mat görünümüne canlı bir renk katıp , görsel açıdan da iştah uyandıracaktır. Şeker miktarını isteğinize göre azaltıp arttırabilirsiniz. Böylece soğuk zeytinyağlı taze fasulyeye ayrı bir tat katmış olacaksınız.

Taze fasulye gibi, yaz mevsiminin sevilen sebzesi börülceyi de aynı şekilde pişirerek çok lezzetli bir soğuk mezeler yapabilirsiniz. Ayrıca bir fasulye çeşidi olan barbunya ile yapılan zeytinyağlı barbunya sevilen bir mezedir. (Bkz: Taze barbunya nasıl yapılır?)

Leave a Reply

  1. Daha lezzetli fasulyeler için püf noktaları

    […] Taze fasulyenin hem görünüm hem de lezzet olarak en güzel şekilde sofranıza gelmesi için bazı püf noktaları önemli. Lezzete ulaşmada ilk kural taze, kart olmayan kılçıksız fasulyeyi satın alabilmek. Fasulye konusunda deneyimli olanlar, satın almadan önce fasulyeyi kırıp bakarlar, kolayca kırılıyorsa ve kılçığı yoksa alırlar. Sap kısmına da bakabilirsiniz, yemyeşilse tazeliğin göstergesidir. Taze fasulyeler boncuk, ayşekadın, çalı ve şeker olmak üzere birçok çeşide ayrılır. Bu fasulye çeşitlerinin hepsinden de taze ve kılçıksız olmak koşuluyla güzel yemek yapılır: […]

  2. Zeytinyağlı Yemekler

    […] revaçtadır ve zeytinyağlı fasulye yemekleri ilk başta akla gelen zeytinyağlılardandır (Bkz: Zeytinyağlı taze fasulye yapılışı). Özetle, zeytinyağlı yemekler yılın 4 mevsiminin de damak tadıdır. (Bkz: Zeytinyağlı […]

  3. Dible (Fasulye Pilavı) - GurmeRehberi.com

    […] 350 gr. taze fasulye […]