Peynir tıpkı yoğurt gibi, ev koşullarında yapılabilen bir yiyecek. Tabi yoğurda göre daha fazla işlemi olan, sağlık açısından bazı noktalara oldukça dikkat edilmesi gereken bir lezzet.

Sütün fermente edilmesi ile yapılan peynir, ısı, zamanlama ve saklama gibi şartlara dikkat edilmesi halinde evinizde de yapabilirsiniz. Kullanılan sütün kalitesi, mevsim koşulları, temizlik vs. gibi etkenlere de mutlaka dikkat edilmeli.

Ev Yapimi PeynirMalzemeler

  • 5 litre tam yağlı veya yarım yağlı süt (Tam yağlı olması tercih edilir)
  • Yarım kg süzme veya normal yoğurt
  • 2 yemek kaşığı tuz
  • Peyniri koyup suyunu süzmek için yeteri büyüklükte bez torba

Hazırlanışı
Sütü kaynayana kadar ısıtın. Kaynamaya başlayınca, yoğurdu içine ilave edin. Yoğurt sütün içinde eriyinceye kadar karıştırın. Bu esnada ısıtmaya devam edin. Bu işlem yaklaşık 5–7 dakika sürmektedir.

Pıhtılaşma başladığında süt ve yoğurt karışımının içine tuz ilave edin. Karıştırmaya devam ederken peynir yavaş yavaş topaklaşır. 5 dakika sonra tamamının peynire dönüştüğünü, peynir topakları ile suyun ayrıştığını göreceksiniz. Su hafif yeşilimsi bir renk aldığında tencereyi ocaktan indirin. Suyu süzüp peynir topaklarını torbaya doldurun. Torbanın ağzını sıkıca bağlayıp üzerine de bir ağırlık koyup bekletin. En az 12, en iyisi de yaklaşık 24 saat baskı altında bıraktıktan sonra peyniri torbadan çıkarıp isteğe göre dilimleyin.

Not: Tarif www.hurriyetaile.com/yemek-tarifleri sitesinden alınmıştır.

Leave a Reply

  1. İrem

    Bu tarif Lor peyniri tarifi. Bilinmedik birşey değil. Aslında peynir mayasıyla yapılan peynir tarifini vermeniz önemliydi.