Evde kullandığımız malzemeleri farklı alanlarda da kullanmaya alıştık. Tuzun kullanım alanları da tam olarak bunlardan bir tanesi. Ya da örneğin limonlarımızı yalnızca salata sıkmamayı öğrendik ve limonla tırnaklarımızı parlatabileceğimizin de bilincine vardık. Tıpkı bu güzel ikililikte olduğu gibi evimizde yemeklere kattığımız, yemeklerimizin en önemli tat parçası tuzun kullanım alanları neler bir göz gezdireceğiz.

Çünkü tuz, günlük hayatımızda yüksek oranda kullandığımız ve buna rağmen bir türlü vazgeçemediğimiz bir madde. Eğer bir de farklı alanlarda kullanmaya başlarsak ne olur diye düşünmeyin. Hayatınızı kolaylaştırmanın keyfini çıkarın.

tuz-parcalari

Pasları yok eder: 6 yemek kaşığı tuz ile 2 yemek kaşığı limon suyunu karıştırın ve paslı alana uygulayın. Ardından ovarak o bölgeyi temizleyin. Pasların yok olduğunu göreceksiniz.

Ellerinizdeki kötü kokuları çıkarır: Eğer balık yaptıysanız ya da pişirdiyseniz elleriniz oldukça yoğun bir şekilde balık kokacaktır. Bunu engellemek için limonun üzerine biraz tuz dökün ve ellerinizi bu şekilde ovun. Koku gidecektir.

Kesme tahtasını temizler: Kesme tahtalarında zamanla oluşan kötü kokuya da karşı gelir. Bol miktarda tuzu kesme tahtasının üzerine dökün ve biraz bekleyin. Ardından ovarak silin ve yıkayın. Koyu yok olacaktır.

Boğaz ağrılarınızı dindirir: En doğal gargaralardan bir tanesi olan tuz ile gargara yaptığınızda çok daha kısa sürede boğaz ağrılarınız geçer ve mikrobik kırılım gerçekleşir.

Yumurtaların daha kolay soyulmasını sağlar: Kaynattığınız yumurtaların üzerine eğer kaynama esnasında tuz dökerseniz çok daha rahat bir şekilde soyabilirsiniz.

Arı ısırıkları için acil ilaçtır: Eğer etrafta kullanabileceğiniz herhangi bir ilaç yoksa arı ısırıklarından sonra ilk yardım olarak hemen üzerini tuz ile kapatabilirsiniz.

Ayakkabılarınızdaki kötü kokuyu alır: Ayakkabı deodorantı olarak görebileceğiniz tuzu ayakkabılarınızın içine serpin ve bekleyin. Koku yavaş yavaş gidecektir çünkü tuz ayakkabının içindeki tüm nemi alacaktır.

Buzlanmaları engellemek için kullanılır: Özellikle kkarlı ve buzlu günlerde araç hakimeyini kurabilmek adına yollara tuz atılır. Aynı şekilde apartman giriş ve çıkışlarındaki merdivenleri ya da yatay bölgeleri bu şekilde yine kazasız bir ortam haline getirmek de mümkündür.