En keyifli sohbetlerin, en güzel toplanmaların baş tacıdır Türk kahvesi. Şöyle bir de okkalı oldu mu keyifler tam keyiftir. Ancak Türk kahvesi nasıl yapılır? O okkalı hale nasıl getirilir de içenleri mest eder ve hatta 40 yıl hatıra ulaşır?

Türk kahvesi konusu herkesin üzerine bir şeyler söyleyebildiği, aslında sanılan kadar basit olmayan bir durumdur. Çok önemli püf noktaları vardır ve bunlara uyarsanız harika köpüklü kahveler yapabilme şansınız da vardır.

Boşuna dememişler, bir kahvenin 40 yıl hatrı vardır diye. Kendimizi unutturmayalım, hatırlar hatıralarda kalmasın diye başlıyoruz Türk kahvesi yapmaya. Mutfak yolu göründü.

Her zaman soğuk su kullanın

turk-kahvesi-yapilisi

Soğuk su olarak bahsettiğimiz su oda ısında bulunan su. Dolaptan çıkardığınız su da kettle’da kaynattığınız su da uygun değildir Türk kahvesi için. Oda sıcaklığı en iyi halidir güzel bir kahvenin.

Kahvenin taze olmasına dikkat edin

http://thesavorycafened.com/top-10-mistakes-making-turkish-coffee/
http://thesavorycafened.com/top-10-mistakes-making-turkish-coffee/

Tamam kahveyi taze alıyorsunuz ancak kahveyi koyduğunuz kavanozu ne kadar sürede bir yıkıyorsunuz? İçine her kahve koyuşunuzda o kavanoz tertemiz olsun sevgili okur. Hiçbir zaman daha önceden kahve kalmış bir kavanozu kullanmayın.

Bakır cevze kullanın, en iyisi odur

http://metkan.deviantart.com/art/Turkish-Coffee-of-Bosnia-257118557
http://metkan.deviantart.com/art/Turkish-Coffee-of-Bosnia-257118557

Kim uğraşacak canım onun kalaylanmasıyla gibi soruları sorarken buldum sizi. Sormayın. Elektrikli kahve makineleri ne kadar kısacık sürede kahve hazırlayıp bize zamandan kazandırsa da aslında kahve, kendine vakit ayrılmasını ister. O yüzden pişmek için bakır cezveye ihtiyacı vardır. Arada bir de kalaycıya verip kalaylatmak gerekir bu bakırı.

Kısık ateşte pişirmek gerek, yavaş yavaş, nazik nazik

http://turkishcoffeegear.com/how-to-make-turkish-coffee/
http://turkishcoffeegear.com/how-to-make-turkish-coffee/

Harlamıyoruz, asla harlamıyoruz ateşi. Çünkü bir anda pişip kahvenin hiçbir şeye benzememe ihtimali pek yüksektir. Hal böyle olunca kısık ateşte pişirmek, tavlamak gerek kahveyi. Ağır ağır pişsin ki daha da lezzetlensin.

Daima ölçüye dikkat edin

https://muratorepaulina.wordpress.com/2013/06/08/turkish-coffee/
https://muratorepaulina.wordpress.com/2013/06/08/turkish-coffee/

Sade, az şekerli, orta şekerli ya da şekerli. Kahvede neredeyse yalnızca 4 farklı şeker seçeneği vardır. Bilirsiniz ki sadede hiç şeker koymazsınız. Az şekerlide kaşığın ucuyla alırsınız. Burada asıl amacınız telvenin de kahveyi tutmasını sağlamaktır.

Orta şekerlide kaşığı yarılarsınız. Tatlı kaşığından bahsediyoruz bu arada. Çünkü bir kişilik kahve için 1 tatlı kaşığı tepeleme Türk kahvesi gerekir. Öyle çılgınlar gibi de tepelemeyelim tabii ki de ama birazcık tepelesek olur.

Şekerlide ise bire bir ölçü tutturabiliriz.

İki kere taşırın

http://thesavorycafened.com/how-to-make-turkish-sand-coffee/
http://thesavorycafened.com/how-to-make-turkish-sand-coffee/

İki taşımlık kahveleriniz olsun. Çünkü ilk taşımda kahvenin kaymağını alır, ikinci taşımda lezzet ve biraz daha kaymak eklersiniz. Kaymak dediğimiz kısım ise köpük tam olarak. İşin okkası da hem köpüğünde hem de tadında.

Afiyetler olsun efendim. Hadi, bir Türk kahvesi içelim.

Leave a Reply

  1. Ferhat Recep Uysalerler

    Kaleminize sağlık. Ben küçükken dedem hep benim kahve pişirmemi isterdi rahmetli. Zira ben kahveyi, sizin tarifinize bire bir uymak suretiyle pişirirdim. Özellikle bakır cezve ve iki taşımlık en önemli konu. Burada birde kahve tekerlemesine yer vereceğim. *Merkebi yoldan çıkarır sıpanın oynaması, Ehlikeyfe keyf katar kahvenin kaynaması* Biraz kaba olduysa kusura bakmayı. Çünkü bu bir deyiştir. Sağlıcakla kalınız.

  2. French Press Nasıl Yapılır? - Gurmerehberi.com

    […] En Okkalısından: Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? […]

  3. Sıcak ve Soğuk Kahve Türleri - Gurmerehberi.com

    […] Türk kahvesi: Tabii ki Türk kahvesi ile başlıyoruz. Türk kahvesi, en ince çekilmiş kahveden elde edilir. Arzuya göre şekerli servis edilir ve servis sırasında yanına bir de tatlı bir atıştırmalık konulur. Suyu da unutmamak gerekir tabii ki. Türk kahvesi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız hemen tıklayın: Türk kahvesi nasıl yapılır? […]