Yedigim-Ictigim-Sizin-OlsunFeyzan Ersinan Top, mutfak alanında biriktirdiği tecrübeyi, Şef Rafet İnce’nin desteğiyle “Yediğim İçtiğim Sizin Olsun” isimli yemek kitabına dönüştürdü. 320 sayfalık kitapta birbirinden özel ve lezzetli tarifler yer alıyor.

Dünya Gazetesi yazarı, Dünya Kitap ve Dünya Ehlikeyf dergilerinin Yazı İşleri Müdürü Feyzan Ersinan Top, “Yediğim İçtiğim Sizin Olsun” isimli yemek kitabını yayımladı. Bugüne kadar edindiği deneyimleri Şef Rafet İnce’nin desteğiyle kitaba dönüştüren Top, 320 sayfalık kitabında birbirinden özel ve lezzetli tarifleri okuyucularla paylaşıyor.

Feyzan Hanım kitap için “Bu kadar iyi lezzetler elde etmemize, ölçülerin bire bir tutmasına yardımcı olan Şefimiz Rafet İnceye çok şey borçluyuz. Dilerim o da bir gün kendi kitabını hazırlayacak ve bizlere nice yeni yaratıcı tarif öğretecektir. Yemekleri sunarken evdeki porselen koleksiyonumdan faydalandık. Tüm bu ekipmanı stüdyoya götürmek gerçekten zor bir iş oldu. 500’e yakın parçadan arada fireler vererek bu fotoğrafları elde ettik.” diyor.

Görsel yönetmenliğini Murat Kaspar, tasarım uygulamasını Volkan Gökemre ve Styling’i İnci Özgöz’ün üstlendiği “Yediğim İçtiğim Sizin Olsun” kitabının fotoğraflarını ise Hande Göksan çekti. Feyzan Ersinan Top, kitabın önsözünde ayrıca şunları ifade etti: “…Eşim sayesinde bunca dostumuzu ağırlarken, ailemizin nüfusu arttıkça, gezip, gördükçe, yiyip içtikçe, iyi yemeğin ne olduğunu öğrendim. Ben de çocuklarımıza bu mutfak defterini bırakıyorum. Benim mutfak defterimin kenarlarında hep bir şekil veya yazı vardır. Kitapta da bu karmaşıklığı vermeye çalıştık. İstedik ki sanki siz benim defterimi almış, inceliyorsunuz… ‘Yediğim İçtiğim Sizin Olsun’ şanslı bir dönemde yapılmış, iyi anlaşan bir ekibin elinden çıkmıştır. Kitabın pozitif havası okuyucuya da geçecektir, hiç şüphem yok.” Feyzan Ersinan Top, kitabını eşi ve aynı zamanda Dünya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdem Top’a ithaf ediyor.

Yazar: Feyzan Ersinan Top
Yayınevi: Dünya Aktüel
Sayfa Sayısı: 320
Basım Yılı: 2013

Leave a Reply