Yumurta nerdeyse birçok tatlı ve yemeğin tamamlayıcısı olarak mutfaklarımızda her zaman yer alır. Ancak Türk mutfak kültüründe yumurta sadece yemek tamamlayıcı olarak bulunmaz, yemeğin ya da tatlının ta kendisi olur.

Osmanlidan Gunumuze Yumurtali TariflerEski yemek kitaplarımıza baktığımızda “yumurtalı yemekler” bölümüne muhakkak rastlarken günümüz kitaplarında ne yazık ki bu bölüme rastlanamamaktadır. Biz de bu yemeklerin kaybolmasına razı olmayarak sizler için bu tariflerden bir seçki yaptık. Yapanların eline sağlık, yiyenlere afiyet olsun…

Ömür Akkor Türkiye’nin yerel mutfakları ve unutulan yemekleri üzerine araştırmalar yapıyor. Akkor bu amaçla 73 il ve yüzlerce ilçe gezerek şehir şehir kayıt tutmaktadır. Halen ulusal TV’lerde programlar yapmakta yanı sıra yine ulusal dergilerde yemek kültürü ve seyahat yazıları yazmaktadır. 5 yıl boyunca Bursa’nın tüm ilçe ve köylerinde gezerek, yemekleri kayıt altına aldı. Bu tarifleri 6 ay içinde düzenleyerek, ‘Bursa Mutfağı’ kitabını hazırladı. ‘Bursa Mutfağı’ kitabı, Bursa’nın 500 yıllık yemek kültürünü masaya yatıran ilk yemek kitabı oldu. Kitap Mart 2009 tarihinde yayınlandı. Kitapta ilk kez yayınlanarak dünya mutfak literatürüne giren 140 tarif yer alıyor. Kitap, dünyanın en prestijli yemek kitabı yarışması “Gourmand World Cookbook Awards”ta,”Yerel Mutfak” kategorisinde 2009’un en iyi kitabı seçildi. ‘Yemek kitapları Nobeli’ olarak da nitelendirilen dünyaca ünlü yemek kitapları yarışması Gourmand Cookbook Awards’a katılan Muhammed Ömür Akkor’un ‘Selçuklu Mutfağı‘ adlı eseri, ‘Dünyanın En İyi Mutfak Tarihi Kitabı’ ödülüne layık görüldü. (Tanıtım Bülteninden)

Yazar: Ömür Akkor
Yayınevi: Kaynak Yayınları
Türkçe, 88 sayfa, İstanbul-2013

Leave a Reply