“İnsanın hayatının yemek ve içmekle kaim olduğu için yemek pişirmeyi öğrenmek herkes için büyük saadettir” cümlesiyle başlayan ve çorbalardan pilavlara, sebze yemeklerinden tatlılara birçok yemeğin tarifini paylaşan Mükemmel Yemek Kitabı mevsimlerin giderek değiştiği, yerli tohumların kaybolduğu, pirincin dışarıdan ithal edildiği günümüz dünyasında elimizin altından kayıp gidenlerin ne olduğunu vurgulaması açısından büyük önem arz ediyor.

Vağinag Pürad’ın 1909’da kurduğu Ermenice “Jamanagagits Madenaşar”ın (Çağdaş Yayın Dizisi) elli ikinci yayını olarak 1926’da İstanbul’da, Takvor Mardirosyan Matbaası’nda basılan Ermeni harfli Türkçe Mükemmel Yemek Kitabı’nın çeviriyazısını okuyucularıyla buluşturuyor. Ermeni harfleriyle Türkçe basılmış olması açısından tarihi bir önem ihtiva eden bu eser, 600’ü aşkın yemek tarifi içeriyor.

Ermeni harfleriyle Türkçe olarak 1926’da İstanbul’da, Takvor Mardirosyan Matbaası’nda basılan Mükemmel Yemek Kitabı’nın Takuhi Tovmasyan tarafından transkripsyonu yapıldı ve Aras Yayıncılık’tan çıktı. Anadolu mutfağının zengin lezzetlerini sunan Mükemmel Yemek Kitabı’nı mutlaka okuyun.

Yazar: Vağinag Pürad
Çevirmen: Takuhi Tovmasyan

Yayınevi: Aras
296 sayfa
Dil: Türkçe
Türü: Türk Mutfağı-Ermeni Mutfağı

Leave a Reply