Geçtiğimiz yıl Nisan ayında piyasaya çıkan “Glütensiz Gurme Lezzetler” Aslıhan Koruyan Sabancı tarafından 2 sene süren yoğun bir çalışma sonucunda hazırlandı. Dünyadaki ve Türkiye’deki ilk Türk mutfağı üzerine hazırlanmış, besin analizleri içeren glütensiz yemek kitabı olan “Glütensiz Gurme Lezzetler” büyük ilgi ile karşılandı, ilk beş ay içerisinde 2000’i aşkın satış yaparak en çok satan yemek kitapları arasında yerini aldı. Gerek yurt içi, gerekse yurt dışından gelen yoğun talep üzerine hazırlanan “Glütensiz Gurme Lezzetler“in ingilizce baskısı “Gluten Free Mediterranean Gourmet Cuisine“, sağlıklı ve lezzetli Türk Mutfağını dünya okuyucularına tanıtma şansını da yakalamış oluyor.

“Gluten Free Mediterranean Gourmet Cuisine”, resimler ile renklendirilmiş 320 sayfadan oluşuyor, Akdeniz Mutfağından kolay bulunan malzemelerle hazırlanan denenmiş, pratik, leziz, 170’den fazla tarif içeriyor.Her tarife özel besin analizi tabloları, vitamin ve mineral değerleri, uzman doktorlar ve beslenme bilimciler tarafından hazırlandı. Kitap kahvaltı, ana yemekler, tatlılar ve meyve salataları, sorbeler ve içecekler, yararlı bilgiler olmak üzere 5 ana bölümden oluşuyor.

Akdeniz mutfağının enfes yemek tariflerini kolayca bulunabilecek malzemelerle sunan Aslıhan Koruyan Sabancı, “Sağlıklı ve mutlu bir yaşamın sırrı ruh ve fiziksel sağlığımıza düzgün bakabilmektir, günümüzde karşılaştığımız en önemli sağlık sorunları bile doğru beslenme ile çözülebilir. Bu kapsamda Türk mutfağımız çok önemli ve değerli bir mutfaktır. Ayrıca besin duyarlılığını yenmenin çözümleri arasında bağışıklık sistemimizi kuvvetli tutmak, vücudumuzdaki eksik vitamin ve mineralleri dengeleyecek besinleri tüketmek de çok önemli yer taşır. “Gluten Free Mediterranean Gourmet Cuisine”, Akdeniz ve Türk mutfağını dünya okuyucularına tanıtırken, içerisindeki besin analizleri ile de her yemek tarifinin ne kadar sağlıklı olduğunu ispatlamaktadır. “Gluten Free Mediterranean Gourmet Cuisine”, yemek kitabımı sadece glüten duyarlılığı olan kişiler için değil, Akdeniz ve Ege mutfağını seven, sağlıklı beslenmek isteyen herkes için hazırladım. Kitabımın, glüten duyarlılığı olan kişilere, çölyak hastalarına , hasta yakınlarına, çocuk hekimlerine ve gastroenterologlar’ın yanısıra yemek pişirmeyi seven yediden yetmişe her ülkeden okuyucuya faydalı olacağını umuyor, tüm okuyucularıma sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum” diyor.

Aslıhan Koruyan Sabancı dünya okuyucularına sunduğu yemek kitabında besin duyarlılığı olan ve sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin merak edebileceği “Besin Duyarlılığı, Besin Alerjisi, Cölyak Hastalığı, Bağışıklık Sistemi (İmün Sistem), Sağlıklı bir İmün Sistem İçin Beslenme Önerileri, Antioksidanların Kısa tanımları, Işlevleri ve Besinsel Kaynakları” konularına yer verdi.

Bu konuları İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetatik Bölüm Başkanı Profesör Doktor Muazzez Garipağaoğlu hanım bilimsel olarak açıklarken,Beslenme Bilimcisi Manfred Schimidt’in hazırladığı tablolar, tariflerin toplam karbonhidrat, protein, lif ve yağ içeriklerinin yanısıra folik asit, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, niasin, D, E, A, C, B1, B2 vitaminleri açısından zenginliklerini gösteriyor. Bu tablolar, yemek tariflerinin hemen altında yer alıyor.

Gluten Free Mediterranean Gourmet Cuisine, dünyadaki ilk, her tarife özel besin analizleri içeren, Akdeniz ve Türk mutfağı üzerine hazırlanan glütensiz ingilizce yemek kitabı olma özelliğini taşıyor.

Glütensiz Gurme Lezzetler yemek kitabının ingilizce baskısı “Gluten Free Mediterranean Gourmet Cuisine” de NTV yayınları tarafından basıma hazırlandı, başta D&R, Remzi Kitabevi, İnkılap Kitabevi, Dünya Kitabevi olmak üzere seçkin kitabevlerinde raflardaki yerini aldı.

Glütensiz Gurme Lezzetler ve Gluten Free Mediterranean Gourmet Cuisines, yakın zamanda hizmete sunulacak olan web siteleri “www.glutensizgurmelezzetler.com, www.glutenfreemediterraneangourmetcuisines.com” ile okurlarına kolay ulaşılabilen imkanlar sağlayacak, önümüzdeki aylarda Avrupa ve Amerika’daki seçkin kitabevlerinde satışa sunulacaktır.

Özenle hazırlanmış bu kitabın lezzetleri ile sağlıklı bir yaşam sürmeniz dileğiyle…

Sipariş için tıklayın