Yararlı Bilgiler

Evlere Şenlik Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?

Her sabah en az bir bardak içiyoruz, hem de ince bellisinden istiyoruz. Tadı öyle daha güzel geliyor bize. Sonra işe gidiyoruz, hop bir bardak daha. Gün içinde en az 3 ya da 4 bardak çay içiyoruz. Çaya gerçekten çok bağlı bir toplumuz, tıpkı İngilizler gibi. Onlar gibi çay sohbetlerimiz, uzun uzun çay keyiflerimiz var.

Bu kadar fazla tükettiğimiz bir içeceğin de tabii ki hem faydaları hem zararları var. Siyah çayın faydaları nelerdir, onu diğer çaylardan ayıran özellikler nedir?

Sizin için bu soruları cevaplayalım. Üzerine bir de zararlarından bahsedelim.

siyah-cayin-faydalari

Cildi besler, güçlendirir: Yalnızca içtiğiniz değil aynı zamanda maske olarak da kullandığınız siyah çay, cildinizi besleyip güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildinizin dinlenmesine ve daha genç görünmesine de yardımcıdır.

Enerji verir: Bu nedenle güne özellikle siyah çayla başlamayı tercih ederiz. İçerdiği tein sayesinde kalp atışları ve kan akışı hızlanır, bu sayede daha enerjik olur, daha enerjik hissederiz.

Diş dostudur: Siyah çayın diş dostu özelliğinden yararlanmak istiyorsanız mutlaka şekersiz içmelisiniz. Aynı zamanda yüksek ısıda da tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Eğer bu hataları yapmazsanız siyah çayın diş etlerinizi beslediğini göreceksiniz.

Antioksidan bakımından zengindir: Aslında siyah çay da yeşil çaydan oluşan fakat oksitlenme seviyesi çok yüksek olduğu için renginde değişiklikler yaşayan bir çaydır. Bu nedenle tıpkı yeşil çayın faydaları gibi siyah çay da antioksidan içeriğiyle tam bir metabolizma dostudur. Vücutta ödem sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

cayin-faydalari

Kalp dostudur:: İçerdiği maddelerle kanın pıhtılaşma sürecini uzatır, kalp dostu bir içecek haline gelir. Ancak içerdiği tein nedeniyle kalbin hızlı atmasını sağladığı için günde 3 çay bardağından fazla çay içilmemelidir. Aksi halde çarpıntı gibi sorunlara neden olabilir.

Konsantrasyonu artırır: Yapılan araştırmalara göre siyah çay aynı zamanda konsantrasyon sorunu yaşayanlar için oldukça iyi bir alternatif. Bu sayede özellikle sınav ve sunum dönemlerinde çay içmek en iyi alternatiflerden bir tanesi.

Ancak her zaman akılda tutulmalıdır ki günde 3 çay bardağından fazla çay yarardan çok zarar veren bir içeceğe dönüşebilir. Endişe, çarpıntı, şeker düşüklüğü, titreme gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

One Reply to “Evlere Şenlik Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?”

  1. Çakırın mutfağı

    valla ben 20 bardak falan tüketiyorum

Comments are closed.