Soğuk havalar geldi! Kapıda diye diye sonunda çağırdık. Evde salep ya da diğer adıyla sahlep yapmak kadar keyiflisi ise yok. Peki salep yapmanın püf noktaları nelerdir? Evde salep yapmak istediğinizde nelere dikkat etmelisiniz?

Salep gibi sıcacık bir konuyu işlediğimiz için gözlerimiz parlıyor şu anda. Saleplerimizi hazır ettik, bildiklerimizi paylaşmak için yola koyulduk.

Bol tarçınlı, mis kokulu bir yazı geliyor. Hazır olun.

salep-yapmanin-puf-noktalari

Öncelikle salep için gerekli olan malzemeleri yapalım. Evet, doğru görüyorsunuz. Size gerçek salep tarifi veriyoruz.

Malzemeler

  • 1 litre süt
  • 1,5 tatlı kaşığı salep (yaklaşık 15 gram)
  • 2-3 yemek kaşığı toz şeker (miktarı damak tadınıza göre azaltıp arttırabilirsiniz)
  • Toz tarçın

Hazırlanışı

  • Sütün yarısı salebin pişirileceği tencereye alınır, soğuk süte salep eklenir ve çırpma teli veya kaşıkla karıştırılır.
  • Karışım pişirmeden buzdolabına kaldırılır muhallebi gibi katılaşana kadar 4-5 saat bekletilir.
  • Buzdolabından çıkarılan karışıma sütün diğer yarısı da eklenir, damak tadınıza göre toz şeker ilave edilir.
  • Kısık ateşte sürekli karıştırılarak pişirilir.
  • Fincanlara alınan salep üzerine toz tarçın serpilerek servis yapılır.

Bu güzel tarif için öncelikle Yemekmutfak.com’a teşekkür ediyoruz.

Şimdi gelelim “salep yapmanın püf noktaları” kısmına. Her yerde tarif bulabilirsiniz ancak püf noktalarını bulmak biraz zor olabilir.

Salep yapmanın püf noktaları

salep-nasil-yapilir

Satın aldığınız salepin orijinal yani gerçek salep olduğuna emin olun. Aktarlarda gördüğünüz her salep gerçek salep olmayabilir, bu nedenle doğruluğuna ve gerçekliğine inandığınız bir aktardan satın alın.

Salep yapmak için çok yüksek miktarda salep tozuna ihtiyacınız yoktur. Bu nedenle her seferinde yeni salep almak daha lezzetli bir salep hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Salepin çok sulu kalmamasına dikkat edin. Hazırladığınız ilk karışımın gerçekten muhallebi gibi yoğum bir kıvama ulaştığından emin olun. Aksi halde çok sıvı bir salep içecek, salep içtiğinizi anlamayacaksınızdır.

Dışarıdan satın aldığınız saleplerin aslında büyük oranla gerçekten saleple yapılmadığını söylememize gerek yok sanıyoruz. Daha çok şeker ve vanilinle tatlandırılan salep karışımlarını tercih etmeyin.

Evde hazırlayacağınız doğal salepin kış aylarında özellikle gribal enfeksiyonlara karşı sizi koruyacağını, hastalıklardan uzaklaştıracağını unutmayın.

Son olarak salepin üzerini süslemek konusunda kendinizi özgür hissedin. Eğer seviyorsanız süslemeyi krokanla yapın, isterseniz yalnızca tarçınla. Kendi karışımlarınızı oluşturmamak için hiçbir neden yok 🙂

Leave a Reply