Fesleğengillerden olan hatta bir diğer adıyla fesleğen olarak bilinen ancak fesleğen gibi yeşil olmak yerine mürdüm rengini kendine yakıştıran reyhanın faydaları o kadar çok ki her salatada yer vermeye karar vereceksiniz, eminiz.

Özellikle ferah tatları sevenler için hazırladığınız her salatanın içine hatta detoks olarak mineral suyuyla birlikte tüketebileceğiniz reyhan, enerjinizi katlayıp sizi yeni doğmuş gibi hissettirecektir. Hatta alıştıktan sonra onsuz bir salata düşünemez hale geleceksiniz.

O zaman bir an önce öğrenelim nelermiş bu reyhanın faydaları, nasıl güzel bir bitkiymiş?

reyhanin-yararlari

Ağız yaralarını iyileştirir: Tıpkı diğer tüm fesleğengiller gibi reyhan da ağız içi yaralarını kısa sürede iyileştirmesiyle bilinir. Tıpkı nane yağını ağız içi yaralarınızda uygulamanız gibi reyhan yiyerek de bu yaraların iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Mide bulantılarını engeller: Mideniz bulandığında ağzınıza attığınız mentollü şekerlemeler gibi fesleğen de bulantıların giderilmesine yardımcı olur. Midenizi rahatlatma etkisiyle birlikte kusma ve bulantıları da sonlandırır.

Anne sütünü artırır: Anne sütünün salgılanmasına yardımcı olan hormonları tetikleyerek anne sütünün artmasına yardımcı olur. Özellikle anneliğin ilk dönemlerinde süt problemi olan anneler için oldukça yararlıdır.

Baş ağrılarını giderir: Migren ve yoğun baş ağrıları için reyhan birebirdir. Özellikle koklanırsa ya da çayı yapılıp içilirse ağrılardan eser kalmaz. Yatıştırıcı etkisiyle de rahatlamanızı sağlar.

Sizi gribal enfeksiyonlara karşı korur: İçerdiği vitamin ve minerallerle kış dönemlerinde gribal enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olur. Kış aylarında tüketilmesi bu nedenle çok yararlıdır.

Sinir sistemi için de oldukça yararlıdır: Rahatlatma etkisiyle reyhan sinir sistemlerinizi onarır, sizi rahatlatır ve mutlu hissetmenize yardımcı olur. Özellikle stresle başa çıkma konusunda oldukça etkilidir.

Sindirimi kolaylaştırır ve hazmı hızlandırır: Eğer bağırsak sorunları yaşıyorsanız tüketeceğiniz reyhan bağırsaklarınızın rahatlamasına yardımcı olur. Böylece hazımsızlık problemlerini de sonlandırmış olursunuz.

Saçları parlatır ve gürleştirir: Reyhanın aynı zamanda saçlar üzerinde de oldukça olumlu etkisi vardır. Eğer reyhanı kaynatıp suyunu saçınıza sürerseniz kısa bir süre içerisinde saçlarınızın daha da gür bir hale geldiğini görmüş olursunuz.

Leave a Reply