Mutfağınız size küçük geliyor olabilir, “Bu minicik mutfağın neresinde mutlu olayım?” diyebilirsiniz. Böyle hissetmekte de haksız değilsiniz. Özellikle son dönemlerde yapılan evlerde mutfak adeta yok gibi. Daha önce tasarlanmış evlerin ise mutfakla bir alıp veremediği olsa gerek ki bir tarafı diğer tarafını tutmuyor.

Olsun, merak etmeyin. Siz mutfağı daha geniş ve kullanışlı göstermek için yapmanız gerekenleri aklınızda tutun, gerisi hep ferahlık, hep mutluluk.

Başlıyoruz mutfağı genişletmeye. O güzel yemeklerin yapılacağı o güzel yeri oluşturmaya.

mutfagi-buyutmek

Öncelikle fazlalıkları atıyoruz

Nedir bu fazlalıklar? Pek fazla kullanmadığınız mutfak robotları, raflarda duran ama içinde hiçbir şey olmayan baharatlıklar. Kullanmadığınız ne varsa farklı bir noktada istifliyor ya da maalesef ki atıyoruz. Çünkü mutfağınızı bu kadar hınca hınç dolduranlar onlar.

Peki yerine ne yapıyoruz?

Hemen çok amaçlı küçük ev aletlerine geçiş yapıyoruz. Hem doğruyor, hem karıştırıyor, hem de karıyoruz. Aynı zamanda sık kullandığımız ürünleri gün yüzüne çıkarıp daha rahat bir kullanım alanı yaratıyoruz.

Duvarları beyaza boyuyoruz

Her ne kadar temizlik konusunda özellikle mutfakta sorun çıkarmaya yatkın olsa da beyaz renk, ferahlık hissini en çok verecek olan renk de odur. Bu yüzden evimizi yazın badanalarken mutfağımızı mutlaka beyaz renge boyuyoruz.

Peki nasıl yapıyoruz?

Kullandığımız o şampanya renklerini ışık alan farklı odalarda kullanıyor, mutfağı bembeyaz bol ışık alan bir alan haline getiriyoruz.

mutfagi-buyuk-gostermek

Yerleri pırıl pırıl parlatıyoruz

Buradaki amacımız bir göz yanılsaması yaratmak. Yani dışarıdan gelen ışığı yüzeyde tutarak genişlik hissini ortaya çıkarmak. Bu nedenle mutfakta kocaman bir hali yerine parlak kalebodurlar, fayanslar kullanıyor, minik halılarla idare ediyoruz.

Peki nasıl yapıyoruz?

Mutfağı kaplayan halılardan kurtuluyoruz, zaten mutfakta yağ sıçrayıp belirli bir süre sonra kötü görünüme kavuştukları için onlar yerine doğrudan fayans tercih ediyoruz.

Pencereleri minik perdelerle kapatıyoruz

Mutfağın ışık alması çok önemli. Eğer mutfağınız ışık almazsa dilediğiniz kadar beyaza boyayın bana mısın demeyecektir. Bu yüzden yanlardan klipsli perdelerle mutfak camını en iyi şekilde kullanıyoruz. İçeriye güneşin girmesini sağlıyoruz.

Peki neden yapıyoruz?

Hem bakterilere karşı savaşıyor hem de ferah ve aydınlık hissi yaratıyoruz. Mutfak artık bir mağaraymış ve sonu yokmuş gibi gelmiyor, mutlu mesut yemek pişiriyoruz.

Dolapları buzlu cam ve beyaz seçiyoruz

Geldik bir diğer önemli noktaya. Mutfak dolaplarında rengimizi beyaz olarak seçiyoruz. Eğer odaya renk katmak istiyorsak alternatif olarak renkli mutfak eşyaları ya da aksesuarlarla mutfağa hayat veriyoruz. Ve tabii ki dolaplarımızı kalın kapaklı kocaman hantal görünümden kurtarmak için dolap kapaklarında buzlu cam tercih ediyoruz.

Peki neden böyle yapıyoruz?

Böylece mutfağı daha geniş olarak algılıyoruz, görüntüyü mutfak dolaplarıyla kesmemiş oluyoruz.