Her yiğidin bir yoğurt yiyişi, herkesin bir krep yapışı vardır. Ancak herkes o enfes, efsane, harika, müthiş krepleri yapamaz. İşin aslı krep yapmanın püf noktaları nedir ne değildir, çok iyi bilmektir. Bir kez bildiniz mi kahvaltılardaki cümbüşün, mutlu aile tablolarının haddi hesabı yoktur artık.

Madem krepin böyle bütünleştirici, sevgi yaratıcı etkisi var o zaman bir an önce krep yapmanın püf noktalarına geçelim, tek tek öğrenelim. Kullanılan her malzemenin, atılan her adımın önemi var krep yaparken. Dikkatler buraya gelsin, başlıyoruz.

Tavanızı daima iyi seçin

krep-nasil-hazirlanir

Davanıızın iyi ısınan ve yapışmayan bir tava olduğuna emin olun. Bunun için dilerseniz krep tavalarından dilerseniz de teflon tavalardan yararlanabilirsiniz. Ancak her zaman dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tavanın ısıyı eşit bir şekilde aldığıdır. Buna bağlı olarak ocağınızın büyüklüğüne uygun bir tava seçmek de tavanın daha kolay ve iyi ısınmasına yardımcı olacaktır.

Hamurun kıvamına dikkat edin

krep-nasil-yapilir

Krep hamurunu nasıl yaptığınız, ortaya çıkaracağınız o enfes kreplerin de nasıl olacağını ortaya çıkarır. Krep hamurunuzun kıvamı ne çok cıvık ne de çok yoğun olmalıdır. Daha çok kremamsı bir yapıda olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için deneyerek ve yanılarak da süreci tamamlayabilirsiniz.

Hamurun iyi karışması da çok önemli bir diğer noktadır. Eğer hamurunuzda topaklar varsa bu da aynı şekilde daha kötü bir krep yapmanıza neden olur. Bunun için mutlaka blender kullanın. Mikser ya da elle çırparak da krep hamuru oluşturabilirsiniz fakat en iyi sonucu blender’la alırsınız.

Kızartma yağınızı yanma ısısına göre tercih edin

krep-yapmanin-puf-noktalari

Aslında en güzel krepler içinde tereyağı olan ve tereyağı ile pişirilen kreplerdir. Ancak tereyağının yanma derecesi çok daha düşük olduğu gibi yağı yakalabilir, krepleri hazırlamakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle kanola yağı gibi daha yüksek bir ısıda yanan yağları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Eğer kanola yağı bulamıyorsanız fındık ya da ayçiçek yağı ile de hazırlayabilirsiniz.

Bir diğer püf noktası ise yağın tavanın her yerine yayılmasıdır. Ne kadar iyi bir yağ tabakası elde ederseniz krepleriniz o kadar iyi olur.

Son uyarı, eğer tavaya çok yağ koyarsanız daha gözenekli bir krep elde edersiniz. Pürüzsüz bir krep yapmak istiyorsanız her krepten önce tavaya yaklaşık 1 çay kaşığı yağ dökmeniz ve bu yağı tavada iyice yaymanız yeterli olacaktır.

Isıyı iyi ayarlamayı ihmal etmeyin

krep-tarifi

Tavanızın sıcaklığı aynı zamanda dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesidir. Orta kısık ya da orta ateşte krep yapmaya başlayın. Hatta birinci ve ikinci krepi gözden çıkarıp (kötü olmasına karşılık) dereceli olarak ısıyı artırın. Yüksek ısıda pişireceğiniz krepler daha kısa sürede olacak ve yağı daha iyi harekete geçirecektir ancak krepleri yakmamak için en ideal sıcaklığı yavaş yavaş bulmanız gerekir.

Son olarak krep meselesini bizden bir krep tarifi vererek kapatalım. Afiyet olsun şimdiden.