Kimilerinin çok fazla alışık olduğu bir tattan, kimilerinin ise çok fazla tercih etmediği bir lezzetten bahsedeceğiz bugün sizlere: Keçiboynuzu pekmezi. Eğer daha önce keçiboynuzu yediyseniz ve tadına bir kez alıştıysanız sizin için pek leziz bir atıştırmalık olabilir kendisi. Ancak keçiboynuzu pekmezi olayın bambaşka bir boyutu gibidir.

Hem sağlık doludur hem de o kadar lezzetlidir ki kavanozdan kaşık kaşık yemek isteyebilirsiniz.

Peki keçiboynuzu pekmezinin faydaları nelerdir, nasıl kullanabilirsiniz kendisini?

harnup-pekmezi-nedir

Keçiboynuzu pekmezinin faydalarını anlayabilmek için öncelikle keçiboynuzunun faydaları nelerdir ona bakmamız gerekir. Bu yüzden öncelikle keçiboynuzunun faydalarını sıralayalım:

Keçiboynuzu kolesterolü düzenler: Garip gelebilir bu tatlı yiyeceğin kolesterolü düzenlediği ancak büyük bir gerçektir ki keçiboynuzu kolesterolü düzenler, iyi kolesterolü tetikler.

Sindirim sisteminize iyi gelir: İçerdiği beta karoten sayesinde serbest radikallerin tutulmasında etkin bir rol oynar. Bu sayede sindirim sisteminizle alakalı sorunları ortadan kaldırır, size daha kolay bir sindirme şansı sunar.

Hasar görmüş hücreleri yeniler: Pek az yiyecekte bulunan bir özelliktir bu. Yeni hücrelerin oluşmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hasarlı hücrelerin de iyileşme sürecine yardımda bulunur. Eğer bir yaranız varsa ya da iyileşmesi gereken bir noktaya sahipseniz keçiboynuzu yediğinizde çok daha kısa sürede bu yaralardan kurtulmuş olursunuz.

keciboynuzu_pekmezinin-faydalari

Astım ve bronşite iyi gelir: Sıkça rastlanılan ve tedavisi konusunda hala kesinleşmiş bir durum olmayan astım ve bronşite iyi gelmesi nedeniyle keçiboynuzu oldukça öne çıkarılması gereken bir yiyecektir. Astım ataklarının sakinleştirilmesini kendine görev edinen keçiboynuzu, daha sakin bir dönem geçirmenizi sağlayacaktır.

Öksürüğü keser: Keçiboynuzu gribal durumlar ve öksürük sorunlarında da oldukça etkilidir. Bu yüzden keçiboynuzu pekmezi de özellikle kış aylarında en çok tercih edilen pekmezlerden bir tanesidir. Tıpkı diğer pekmezlerde olduğu gibi kan akışını hızlandırır, vücut direncinizi yükseltir ve sizi hastalıklara karşı korur.

Cinsel gücü artırır: Özellikle erkeklerdeki düşük sperm sayısını ortadan kaldırmak için ve cinsel isteksizliğe son vermek adına keçiboynuzu oldukça yararlı bir yiyecektir. Cinsel isteksizlik için üretilen ilaçlarda da genellikle keçiboynuzu içeriği bulunur.

Peki keçiboynuzu pekmezini nasıl kullanabilirsiniz?

Dilerseniz kahvaltılarda diğer pekmezler gibi tüketebilir, dilerseniz kendinize özel yoğurtlu bir karışım hazırlayabilirsiniz. Yatmadan önce bir tatlı kaşığı yediğinizde sabaha karşı hissedebileceğiniz boğaz kuruluğu sorununu da ortadan kaldırmış olursunuz.

Kısacası gün içinde dilediğiniz zaman diliminde keçiboynuzu pekmezi tüketebilirsiniz.

Leave a Reply